Mileniáli - mladí Slováci vlastnými očami - Natália Ivanová - Krok vpred (podcast) Audio - Roman Hutira
20:07
Podcast: Krok vpred

Mileniáli - mladí Slováci vlastnými očami - Natália Ivanová - Krok vpred (podcast) Audio - Roman Hutira

12.12.2019
O každej generácii tvrdí tá predchádzajúca, že je "horšia". O generácii mileniálov sa vraví, že sú ešte o kúsok "horší"! Smartfóny, Redbull, Aperol, Netflix, minimálna schopnosť sústrediť sa, sebavedomá maska ako obal a za ním prázdno? Možno sa im vie dostať pod kožu o niečo lepšie a pevnejšie marketing značiek, ktoré svoje produkty efektne povýšili za všeobecne akceptované trendy.Priťiahnuté za vlasy? Preháňam? Hádžem všetkých do jedného vreca? Jedna vec im chýba s určitosťou a to sú prechodové rituály, ktoré by im nastavili zrkadlo. V našej strednej Európe pomaly strácajú na význame spoločenské zvyky spojené s prechodom medzi jednotlivými životnými etapami. V starom Ríme malým 10-ročným chlapcom pálili pred očami hračky. Na ostrovoch Vanuatu v Pacifiku chlapci museli zvládnuť skok z Krok vpred - štúdium v zahraničí 23 približne 8 metrov vysokej veže, istení len priviazaním nôh hrubými výhonkami liany. Ak tento rituál zvládli, prešli do ďalšej etapy života. Príroda pre dievčatá vytvorila vlastný rituál dospelosti a prechod do druhej etapy života sa dial, keď sa stali mamami. Aj u nás sme ešte v nedávnej minulosti mali podobný transformačný rituál. Ten zažívali chlapci v podobe narukovania na povinnú dvojročnú prezenčnú vojenskú službu. Počas nej mali dostatočne veľa času a možností zažiť intenzívne pocity samoty, disciplíny, osamostatnenia sa. Mali čas odhaliť svoje fyzické aj psychické limity a boli nútení sa prispôsobiť a vytvoriť si okolo seba sociálne zázemie. V dnešnej dobe je už ale svet inde, a takéto transformačné rituály sa postupným vývojom spoločnosti v našich zemepisných šírkach vytratili. Dnešná mládež stráca fázu života, ktorá by ich zocelila. Celoštátne organizovaný šport sme vymenili za počítačové hry, out-doorové aktivity sme nahradili prechádzkami v nákupných centrách, zakončené plechovkou Monsteru. Schválne, len tak pre seba, spočítajte si, koľko hodín ste minulý týždeň strávili s elektronickým zariadením v ruke, či v obchodnom centre. A teraz koľko ich bolo v prírode, či strávenými športom? V nasledujúcom videu nájdete skvelý rozhovor so zástupkyňou mileniálov, o tom ako sa vnímajú oni sami a ako vnímajú spoločenský tlak a naše očakávania, orientáciu na výkon či v akom zmysle zasahujú do ich života technológie a sociálne siete.No a spolu možno zistíme aj to, že sú vlastne celkom fajn 😊.Podcast Krok vpred - Inšpirácia pre tých, ktorý v škole nedávali pozor!Ďakujem ti za sledovanie môjho podcastu😊.Dúfam, že budeš držať so mnou krok (vpred) a zaujmú ťa aj ďašie videá a podcasty, ktoré uverejňujem na svojom YT kanáli (a na všetkých možných Podcast platformách). Prihlás sa na odber a podeľ sa s priateľmi o ktorých si myslíš, že ich môj obsah vie inšpirovať pokúsiť sa dosiahnuť minimálne na svoj vlastný potenicál!

See acast.com/privacy for privacy and opt-out information.

Podcast Krok vpred je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.