Rok 2020 bol najteplejší v histórii a plný extrémov
55:03
Podcast: Klímapodcast

Rok 2020 bol najteplejší v histórii a plný extrémov

06.04.2021

„Klimatológov rok 2020 prekvapil. Skončil, spolu s rokom 2016, ako najteplejší v histórii. Ešte na jeseň sa zdalo, že skončí na druhom, treťom mieste. Ale potom sa stala taká vec, že aj napriek fenoménu La Niña, ktorá sa vyvinula v priebehu leta, prišla naozaj veľmi extrémne teplá jeseň, november a december. A tieto dva mesiace dosť postrčili rok 2020 a napokon sa zaradil s 2016 na prvé miesto,“ vysvetľuje meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho, ako to bolo s minulým rokom.

Rok 2020 bol podľa Pecha naozaj hojný na početné meteorologické a klimatické extrémy. V podcaste rozoberieme ničivé požiare v Austrálii, ničivé povodne v Číne, Indii či Pakistane aj historicky najaktívnejšiu sezónu atlantických hurikánov. Okrem extrémov sa rozprávame aj o hladine a teplote svetových oceánov, vrátane toho, ako sa prehrievajú aj o ľadovcoch.

Klimatológ tiež vysvetľuje, ako sa počíta priemerná ročná globálna teplota a na akom konkrétnom čísle skončil rok 2020. Ako dopadli celkovo globálne emisie a či ich nejako znížila pandémia Covidu. A či poklesli nejako celkové koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. A tiež, či k znižovaniu emisií pomáhajú aj zelené politiky a opatrenia, ktoré teraz prijímajú mnohé krajiny sveta.

Tento podcast pripravujú Katarína Kozinková, Jakub Filo a Jana Maťková.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na klimapodcast@sme.sk

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.

Podcast Klímapodcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.