Bojovala za klímu, keď Gréta ešte nebola na svete
47:02
Podcast: Klímapodcast

Bojovala za klímu, keď Gréta ešte nebola na svete

01.06.2021

„Nosná téma v 90-tych rokoch boli kyslé dažde a ozónová diera, na to bola sústredená pozornosť, to sa riešilo. A medzitým sa človek dozvedel, že je aj problém zmeny klímy,“ hovorí Anna Violová, prvá riaditeľka odboru ochrany ovzdušia na slovenskom ministerstve životného prostredia.

O pár rokov na to, na rok 1995 a Berlín, kde bola prvá klimatická konferencia, spomína už ako na stretnutie, kde všetci boli „plní entuziazmu, že chceme problém zmeny klímy riešiť a musíme mu zabrániť, aby aj budúce konferencie mohli zdravo žiť.“

Rozprávame sa o tom, ako sa na ministerstve tvorili ku klíme prvé zákony, ako na ne reagoval priemysel, ako informovali verejnosť, aj aké to bolo, reprezentovať Slovensko vonku. Tiež o tom, ktorá krajina bola vtedy pre nás najväčšou inšpiráciou a prečo.

Hodnotíme, čo sa podarilo a ako vidí pani Violová situáciu dnes, ako ona sama pociťuje prejavy klimatickej zmeny, aj čo sa podľa nej bude diať o desať či tridsať rokov, aké hrozby a výzvy sú pred nami a ako vidí šancu, že ich zvládneme.

Anna Violová je dnes na dôchodku, má 80 rokov a žije v Bratislave. Študovala na technickej univerzite, pred ministerstvom pracovala v Dimitrovke, najskôr na zavádzaní bezexhalátových výrob, neskôr na kontrole životného prostredia.

V podcaste budete počuť aj ďalších hostí. Súčasnú riaditeľku sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia Gabrielu Fischerovú a profesora Milana Lapina, klimatológa a meteorológa, ktorý stále pracuje na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na klimapodcast@sme.sk

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.

Podcast Klímapodcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.