Podcast: Index

Index 42: Inovácie v maloobchode

11.07.2019
Spôsom, akým ľudia nakupujú tovary, sa vyvíjal pomerne pomaly.  V 16. Storočí tovary prešli vo väčšine prípadov iba menšie vzdialenosti - napríklad obilniny 8 až 16, vlna asi 30 až 60, mäso okolo stovky kilometrov.  Prvé stále obchody, nahrádzajúce tradičné trhy,  s pravidelnými otváracími hodinami sa v Európe začali objavovať koncom 16 a začiatkom 17 storočia. Išlo však o viac osobný predaj, kedy obchodníci svojich klientov poznali určite lepšie, ako je tomu dnes.  Pretočíme o niekoľko storočí dopredu, konkrétne k dátumu 6. September 1916. Až vtedy vznikla vôbec prvá samoobsluha na svete, v americkom Memphise v štáte Tennessee. Obchodník Clarence Saunders otvoril svoje Piggly Wiggly a to aj napriek počiatočnému skepticizmu. Vo vojnou zmietanej Európe sme si na samoobsluhy museli logicky pár rokov počkať, napríklad vo Francúzsku otvorili prvú až v roku 1948. V Československu to bolo 1. júna 1955. O predajni na Husitskej ulici na pražskom Žižkove vyšiel článok vo Večernej Prahe. Dala sa v ňom nájsť aj mapa, ktorá čitateľom ukázala, ako sa v obchode pohybovať a kde čo nájsť. Dnes je situácia celkom iná. Drony, obchody bez pokladníc, roboty, maloobchod sa modernizuje. Ako? Odpovedá redaktorka ekonomickej redakcie denníka SME Daniela Hajčáková. Index je týždenný podcast denníka SME s moderátormi Nikolou Bajánovou a Adamom Valčekom.

Podcast Index je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK