20 grantUP.sk | Kedy je výskum s vírusmi či robotmi už neetický a ako sa tomu vyhnúť?
Do akej miery je etické robiť pokusy na zvieratách, realizovať výskum v oblasti artificial intelligence s robotmi, nad ktorými môžeme stratiť kontrolu či klonovať živé bytosti? Čo ak by bol napríklad výskum v oblasti vírusov v budúcnosti zneužitý proti ľudstvu? Kde sa nachádza tá hranica, čo je ešte akceptovateľné a čo už je naozaj cez čiaru?
Aby ste mohli predpokladať, čo sa smie a čo nie, pripravili sme pre vás dnešnú epizódu s témou Etika v projektoch. Odpovede na otázky hľadáme v rozhovore s expertkou na etiku vo výskumných projektoch.
Hosťom v epizóde je Soňa Ftáčniková, Národný kontaktný bod pre Etické otázky.
Rozhovor bol realizovaný "na diaľku" cez Zencastr (miestami zhoršená kvalita zvuku je spôsobená práve prenosom).
Odkaz na Národnú kanceláriu Horizontu a na kontakty NCP, medzi ktorými nájdete aj kontakt na Soňu: https://eraportal.sk/horizont-europa/heu-narodne-kontaktne-body/
Ak sa vám podcast páči, nechajte nám recenziu na podcastovej platforme, na Googli alebo Facebookovej stránke.
---
Web | https://grantup.sk
Facebook stránka | https://www.facebook.com/grantup.sk
LinkedIn stránka | https://www.linkedin.com/company/grantup
Podcast grant UP je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.