Fair Play s Evou Goncalvesovou: Rozsiahle infarkty postihujú aj dvadsiatnikov
22:06

Fair Play s Evou Goncalvesovou: Rozsiahle infarkty postihujú aj dvadsiatnikov

17.08.2018
Obézni päťdesiatnici, zároveň tuhí fajčiari. To sú vzorové príklady ľudí, ktorých najčastejšie postihujú infarkty. Aj keď je to stále tá najrizikovejšia skupina, veková hranica infarktu sa posúva stále nižšie a nižšie. „Zaznamenávame rozsiahle infarkty u mladších ľudí. Sú pre nich typické väčšinou veľké infarkty, ktoré prídu z čista-jasna, z plného zdravia a vedia byť aj smrteľné,“ priznala v relácii Fair Play s Michalom Kovačičom primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca z Ústavu srdcových a cievnych chorôb Eva Goncalvesová. Podiel na tom má nielen fajčenie a nezdravý životný štýl, ale v nezanedbateľnej miere sa na tom podieľajú aj dedičné faktory. „A nepochybne sa k tomu pridáva aj stres a u mladých ľudí v súčasnosti užívané stimulujúce látky,“ hovorí Goncalvesová. Z desiatich Slovákov má pritom minimálne 8 z nich jeden a viac rizikových faktorov pre vznik infarktu. „Pre mladších ľudí to platí možno viac ako pre starších. Lebo mladší určite viacej fajčia ako starší. A trend je taký zvláštny, že fajčia viacej dievčatá,“ priznáva.

Podcast Fair Play Michala Kovačiča|aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Spoločnosť, Politika
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.