Niektorí poľnohospodári už emisie znižujú, len o tom nevieme
Poľnohospodárstvo vie pri znižovaní emisií pomôcť aj iným sektorom. Klimatický zákon dáva pred agropotravinársky sektor cieľ znížiť emisie skleníkových plynov o 10 percent do roku 2030 v porovnaní s rokom 2005. Zároveň chce, aby poľnohospodári a lesníci v pôde zachytávali viac uhlíka, ktorý pochádza aj z iných odvetví. „Sekvestrácia uhlíka v pôde nemôže nahrádzať znižovanie emisií, nefungovalo by to,“ hovorí Michal Kiča, štátny tajomník ministerstva životného prostredia, ktoré klimatický zákon vypracovalo.
Zodpovedné inštitúcie ale dnes nemajú potrebné dáta o tom, ako na pôde a so zvieratami hospodária slovenskí poľnohospodári. Nevieme tak ani to, či a ktorým farmárom sa zavedením vhodných opatrení podarilo emisie znížiť.
Vypočujte ci celú diskusiu o klimatickom zákone a jeho dôsledkoch pre slovenské poľnohospodárstvo.
Na túto tému diskutovali:
- Michal Kiča, štátny tajomník, Ministerstvo životného prostredia SR
- Martin Kováč, štátny tajomník, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
- Janka Szemesová, odborníčka na emisie, SHMÚ
- Pavol Bezák, riaditeľ NPPC-VÚPOP
____________________________________________
Budeme radi za Vašu spätnú väzbu, otázky alebo komentáre, ktoré nám môžete posielať na adresu bajla@euractiv.sk
Odoberajte denný newsletter portálu EURACTIV Slovensko a získajte aktuálne spravodajstvo z EÚ každý pracovný deň na euractiv.sk/newsletter-2
EV 166/23/EPP
6. ročník, č. 30/2023
Podcast EURACTIV: Správy z Európskej únie je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.