Výskumníčka: V krajine s odporom voči feminizmu sa ťažko hľadá politik, ktorý si agendu prisvojí
Feministický prístup v zahraničnej politike dáva priestor na jej alternatívne vnímanie, keďže sa zameriava najmä na bezpečnosť tých najzraniteľnejších vo svetovom systéme, hovorí výskumníčka KATEŘINA KRULIŠOVÁ. Prvky feministickej diplomacie vidí aj v praxi stredoeurópskych krajín, no zatiaľ „nesystémovo uchopené a závislé len na jednotlivcoch“.
Kateřina Krulišová pôsobí na Nottingham Trent University, kde prednáša medzinárodné vzťahy. Niekoľko rokov sa venuje skúmaniu feministickej zahraničnej politiky, feministickým bezpečnostným štúdiám, agende Ženy, mier a bezpečnosť a ďalším rodovým témam.
V rozhovore s ňou sa dozviete:
- prečo stále neexistuje ustálená definícia feministickej zahraničnej politiky (FZP),
- prečo sa k feministickej diplomacii hlási stále viac krajín, aj starých diplomacií,
- či sa dá FZP budovať v krajinách, kde je slovo gender stále tabu,
- aký potenciál má agenda v strednej a východnej Európe,
- ktoré praktiky FZP sú atraktívne aj pre mužov - politikov, či diplomatov,
- a kam sa uberá súčasný výskum vo feministických bezpečnostných štúdiách.
Podcast EURACTIV: Správy z Európskej únie je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.