DSKE21 | Deň 4: Obnova budov ako pilier dekarbonizácie Slovenska
Najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nevyrobí, zhodnú sa politici s odborníkmi. Slovenská vláda chce dosiahnuť úspory emisií a energie tým, že z Plánu obnovy a odolnosti a z nových eurofondov obnoví tridsať tisíc rodinných domov a tisícky verejných budov.
- Aké sú hlavné bariéry a riziká pre implementáciu ambicióznych plánov Slovenska v sektore budov?
- Viac obnoviteľných zdrojov pri obnove rodinných domov aj verejných budov žiada Komisia a slovenská verejnosť. Aký je postoj slovenskej vlády k týmto výhradám?
- Hĺbková renovácia na zníženie účtov za energie a redukcie emisií by mala byť jedným z nástrojom boja proti energetickej chudobe. Ako je to na Slovensku? Na koho cieli podpora?
- Ako zabezpečiť kontinuitu dotačného nástroja a pokračovať s renováciami aj po vyčerpaní peňazí z Plánu obnovy a odolnosti
S úvodným slovom v diskusii vystúpil Michal Kiča, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR.
Rečníci:
- Branislav Kaliský, poradca ministra životného prostredia SR
- Michal Maco, riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia
- Ľubica Šimkovicová, výkonná riaditeľka Inštitútu pre pasívne domy
- Richard Paksi, analytik platformy Budovy pre budúcnosť
Moderuje Irena Jenčová, editorka EURACTIV Slovensko.
Podcast EURACTIV: Správy z Európskej únie je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.