Monetizácia strachu je na českom Telegrame typická. Aktéri tu šíria extrémistický a násilný obsah
Okrem vojny na Ukrajine sú v českom informačnom priestore dlhodobo prítomné naratívy namierené proti západnému a liberálnemu smerovaniu štátu, útoky na západných spojencov – vrátane Európskej únie a NATO – aj na demokratické inštitúcie. Pri útokoch na súčasnú českú vládu a jej predstaviteľov nejde o vecnú kritiku, ale o nenávistné komentáre na ich adresu.
Ako česká dezinfoscéna reaguje na témy zo slovenskej politiky? Aké dezinformačné naratívy boli doposiaľ šírené o českom prezidentovi Petrovi Pavlovi? Ktoré faktory zaručujú stabilnejšiu politickú scénu v Českej republike a ako to prispieva k znižovaniu polarizácie v spoločnosti? Prečo české dezinformačné médiá neudávajú trendy v mainstremovej verejnej debate?
Čím je špecifický český Telegram a aké typy aktérov využívajú toto nízko regulované prostredie? Ktoré telegramové zdroje najčastejšie publikujú extrémistické materiály a násilný obsah a čo ich k tomu motivuje? Prečo sa na Telegrame vyskytuje viac ezotericky zameraných kanálov? Nachádzame na platforme aj príklady pravdepodobného ruského vplyvu? Čo znamená monetizácia strachu a prostredníctvom akých nástrojov získavajú problematické kanály financovanie?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií Natáliou Tkáčovou.
Podcast Disinfo Report je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.