Factchecking je hasením požiaru čajovou lyžičkou. Slovenský infopriestor je pod trvalou paľbou dezinformátorov
Factchecking je reaktívnym nástrojom, ide o reakciu na to, čo sa šíri virálne alebo má spoločenskú dôležitosť. Jeho miesto je jednoznačne popri iných snahách alebo iniciatívach, ktoré majú za cieľ zlepšenie informačného prostredia.
Čo znamená debunking a prebunking a aká je ich úloha pri ozdravovaní informačného priestoru? Aké spektrum nástrojov môžu factcheckeri využívať pri overovaní informácií? Ako prebieha proces overovania tvrdení v agentúre AFP? Akú metodológiu pre vyhodnocovanie obsahu má platforma Meta na svojich sociálnych sieťach? Je možné označovať aj príspevky, obrázky alebo videá, ktoré nie sú úplne nepravdivé? Čo je cieľom označovania problematického obsahu a aké dôsledky hrozia stránkam na sociálnych sieťach, ktoré takýto obsah šíria opakovane? Akými spôsobmi môžu byť používatelia upozornení, že čítajú alebo zdieľajú nepravdivý obsah?
S akými prekážkami sa stretávajú factcheckeri na Slovensku a v Európe? Ktoré témy najviac rezonovali v slovenskom infopriestore v posledných mesiacoch? Akú úlohu má pri šírení dezinformácií o vojne na Ukrajine sieť newsfront.info a prečo je jej činnosť problematická? Ako nahrávajú ruskej propagande a šíreniu nepravdivých tvrdení incidenty bez jednoznačného vinníka?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s factcheckerom AFP Robertom Barcom.
Podcast Disinfo Report je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.