S historickými krivdami sme sa dodnes nevyrovnali. Dezinformátori a propagandisti zneužívajú zakorenené mýty aj v online priestore
S historickými udalosťami či krivdami, ktoré sme sami spáchali, sme sa doposiaľ nevyrovnali. Po období fašistického Slovenského štátu u nás neprebehol systematický proces denacifikácie, a nedokázali sme sa vyrovnať ani so štyridsiatimi rokmi komunistického totalitného režimu. Ako národ tak máme problém vysporiadať sa s obdobiami, kedy sme kolaborovali so zlom, alebo kedy nás zlo postihlo.
Z čoho vyplýva vyššia miera antisemitizmu na Slovensku v porovnaní s inými európskymi štátmi? Aké mýty o Židoch na Slovensku kolovali počas 20. storočia a pretrvávajú niektoré z nich do súčasnosti? Ako bol v minulosti zneužívaný odkaz boja proti fašizmu či komunizmu a aké sú jeho dnešné prejavy? Ako vplýva slabá skúsenosť so slobodou v slovenských dejinách na súčasné demokratické piliere? Akú úlohu pri posilňovaní mýtov, šírení dezinformácií a propagandy o menšinách zohrávajú sociálne siete? Akým výzvam čelíme v oblasti slobody slova a ako ju môžeme redefinovať? Môže dokumentovanie histórie a konkrétnych príbehov pozitívne budovať historickú pamäť? Aké ďalšie aktivity sú pre tento cieľ podstatné? Má výuka dejepisu na slovenských základných a stredných školách deficity pri poukazovaní na totalitné nástrahy?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s Jurajom Rizmanom z organizácie Post Bellum.
Podcast vznikol s podporou Európskej únie.
Podcast Disinfo Report je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.