Klamať ľudí je ľahké. Fact-checking chráni nielen ľudí, ale aj demokraciu
Fact-checking zaručuje poskytovanie overených a nezaujatých záverov o informáciách kolujúcich v informačnom priestore. Vzťahuje sa napríklad na vyhlásenia politikov či iných verejne činných osôb, články dostupné v internetových zdrojoch alebo printových médiách.
Aké sú ciele overovania informácií a aký je význam fact-checkingu vo všeobecnosti? Ako fact-checking väčšinou prebieha? S akými zdrojmi fact-checkeri pracujú a ako je možné overiť audiovizuálny materiál? Aké sú úlohy Stredoeurópskeho observatória digitálnych médií (CEDMO) a akému obsahu sa jeho členovia venujú? Ako zvyčajne vyzerajú weby s problematickým obsahom, ktorých obsah býva overovaný? S akými manipulačnými technikami tieto zdroje pracujú? S akými nedostatkami alebo limitmi fact-checkeri bojujú? Čo je technika overovania známa ako prebunking? Aké nástroje je potrebné využívať popri reakčnom overovaní faktov?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s fact-checkerkou a analytičkou Infosecurity.sk Katarínou Drevenou.
Podcast Disinfo Report je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.