Vytvárame ležiacich pacientov a seniorov, hoci poznáme nové postupy, ktoré im môžu pomôcť
"Zistila som, že keď som sa s pacientom niekedy pohybovala, brala som mu miesto a nenechala priestor hýbať sa, preto som ho musela veľa dvíhať. Týmto spôsobom však pacient stráca svoje schopnosti jednu za druhou a jeho stav sa môže zhoršiť. Pacienti sú zvyknutí, že ich dvíhame a keď príde menšia sestra, nedôverujú jej, hoci by ich chcela pohybovať novými postupmi. V kurze mi jedna účastníčka raz povedala, že keď položí chlieb alebo koláč na stôl, vezmú si ho. Potom však príde a oni sami nevstanú. Je to preto, že sme ich tak naučili," hovorí akademická lektorka pre zdravotnú starostlivosť a trénerka kinestetiky 2. stupňa v opatrovateľstve a zdravotníctve Alena Kubeš.
Hoci na to neradi myslíme, všetci starneme a je možné, že raz budeme potrebovať zdravotnú alebo opatrovateľskú starostlivosť, ktorá nám pomôže pohybovať sa. Zdravotný personál je však často preťažený kvôli čomu je aj pomoc z postele či iný pohyb s ohľadom na bolesť skôr vecou láskavosti a dobrej vôle, nie štandardom. Zmeniť to môže kinestetika, ktorá mení pohľad na starostlivosť o pacienta v západnejších krajinách.
"Starí ľudia majú veľký strach, že spadnú na zem, ale nielen preto, že si zlomia nohu, ale že sa nedostanú hore, pretože už dlho neskúsili, ako sa dostať zo zeme na stoličku. Čím väčšiu kontrolu má pacient nad pohybom, tým menej strachu má. Keď pacienta zdvíham, túto kontrolu stráca a veľa ľudí sa potom aj bráni. Totiž, keď sme ich zdvíhali, pracovali sme so silou a museli sme to robiť rýchlo. Avšak, keď má niekto bolesti alebo dobre nevníma, naša rýchlosť v nich vyvoláva strach."
Ako hovorí Alena Kubeš, kinestetika sa dá uplatniť v opatrovateľstve detí, hendikepovaných alebo starších ľudí, ale aj v starostlivosti o tehotné ženy, pri pôrodoch, v starostlivosti o chorých či v bežnom živote.
"Kto z nás sa pohybuje rýchlo, keď má bolesti? Pre mňa nie je argumentom, že pacienta treba prebaliť rýchlo, lebo nemáme čas – a on má bolesti. Naopak, keď pacienta začnem pomaly aktivovať, je to prevencia na všelijaké ďalšie ochorenia. Na zápal pľúc, preležaniny, osteoporózu."
---
Alena Kubeš je jednou z lektoriek vzdelávacích kurzov Train to Care, ktoré organizuje Slovenská katolícka charita na Slovensku v spolupráci s rakúskou Caritas Rundum Zuhause betreut. Do kurzov na rok 2022 sa môžu prihlásiť ľudia pracujúci v zdravotníctve, opatrovateľstve či starajúci sa o svojich príbuzných doma. Kurzy Train to Care podporujú rozvoj a kvalitu sociálnych služieb a zvyšujú aj odbornosť pracovníkov v charitných zariadeniach po celom Slovensku.
Ponuka kurzov na rok 2022:
https://www.charita.sk/kurzy/
Viac informácií o Slovenskej katolíckej charite:
www.charitapomaha.sk
Podcast Charita pomáha je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.