Beseda - Bratislava (ne)plánované mesto/(un)planned city
57:44
Podcast: Artforum

Beseda - Bratislava (ne)plánované mesto/(un)planned city

02.03.2021
Na svete je mnoho miest, ktoré sa kontinuálne vyvíjali v čase a ich prirodzená krása sa teší všeobecnému obdivu. Na druhej strane sú mestá, ktorých vzhľad je výsledkom dôsledného plánovania, a my obdivujeme ich architektov a urbanistov. Pod súčasný stav väčšiny miest sa však podpísal organický vývoj aj viac či menej úspešné plánovanie. Exemplárnym príkladom takéhoto mesta je Bratislava. Jej dnešnú podobu rozhodujúcim spôsobom formovali idey 20. storočia a pokusy moderného urbanizmu o riadený rozvoj. Publikácia sleduje plánovanie a výstavbu mesta v intervale jedného storočia, všíma si urbanistické zámery aj architektonické intervencie a upozorňuje na javy a procesy, ktoré sú pre Bratislavu charakteristické a dodnes determinujú jej urbanistickú štruktúru i priestorové vzťahy. Kde v meste bolo najviac architektonických súťaží? Kto bol autorom prvého regulačného plánu mesta a ktorý urbanista najviac ovplyvnil súčasnú podobu Bratislavy? Prečo nemá Bratislava ring? Kto zbúral podhradie? Aká dlhá je dunajská promenáda? Odkiaľ a kam smerovala priečna os? Na tieto a mnohé ďalšie otázky prináša po prvý raz odpovede autorský tím v zožení Henrieta Moravčíková, Peter Szalay, Katarína Haberlandová, Laura Krišteková a Monika Bočková. HOSTIA: Henrieta Moravčíková Peter Szalay Katarína Haberlandová Laura Krišteková Monika Bočková MODERUJE: Michal Hvorecký

Podcast Artforum je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.