Krátke peľové správy na víkend a 31. týždeň
03:14

Krátke peľové správy na víkend a 31. týždeň

24.07.2020
Podcast Peľové spravodajstvo Vám prináša bezplatná mobilná aplikácia Klarify. Vďaka aplikácii Klarify máte peľové spravodajstvo a mnoho ďalších užitočných informácii pre jednoduchší život s alergiou neustále pri sebe. Podrobné informácie o aplikácii s linkom na stiahnutie nájdete v transkripte podcastu.

V aktuálnom meranom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval vyššie koncentrácie už len na severe Slovenska. V nižších koncentráciách sa vyskytoval peľ astrovitých, mrkvovitých, mrlíkovitých, chmeľu, skorocelu a štiavu. Všetky monitorovacie stanice už zachytili prvé peľové zrná paliny a ambrózie, ktoré nastúpia po trávach ako najsilnejšie a najvýznamnejšie alergény letných mesiacov a skorej jesene. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária.

Prognóza peľovej situácie na víkend a začiatok 31. týždňa.

Obdobie s významným zastúpením peľu slabšie alergizujúcej pŕhľavy pokračuje. Denné koncentrácie peľu pŕhľavy sa udržia vo vysokých hladinách na väčšine územia. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahne väčšinou už len nízke až veľmi nízke denné koncentrácie. Peľ paliny a ambrózie bude síce pomaly pribúdať, ale dosiahne len nízke denné koncentrácie. Predpokladáme, že alergologicky významné koncentrácie peľu v ovzduší dosiahnu tieto silné alergény až v priebehu augusta. V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude v menších množstvách vyskytovať peľ skorocelu, štiavu, chmeľu, astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých. Pokles denných hladín peľu bude naďalej výrazne ovplyvňovať najmä búrková činnosť. Denné koncentrácie spór húb (plesní) dosiahnu veľmi vysoké koncentrácie.

Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia. Informácie o vývoji peľovej situácie na Slovensku pre Vás pripravila Dr. Lafférsová, z koordinačného pracoviska peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podrobné peľové spravodajstvo nájdete na internetovej stránke www.alergia.sk. Pre pravidelné odoberanie podcastov Alergia- Imunológia sa prihláste vo svojej mobilnej podcastovej aplikácii. Podcast Alergia – Imunológia je súčasťou podcastov Zdravie. V prípade otázok k podcastu Alergia- Imunológia nám píšte na emailovú adresu info@alergia.

Klarify: bezplatná mobilná aplikácia, ktorá vám okrem aktuálneho peľového spravodajstva prináša aj ďalšie zaujímavé funkcie. Stiahnite si aplikáciu už dnes.

- Aplikácia Klarify pre iOS: https://apps.apple.com/sk/app/klarify-pe%C4%BE-senn%C3%A1-n%C3%A1dcha/id1380057946?l=sk

- Aplikácia Klarify pre Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=me.klarify.klara
Komplexné peľové spravodajstvo nájdete na www.alergia.sk

Podrobné peľové spravodajstvo nájdete na www.alergia.sk

Podcast Alergia - Imunológia je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Zdravie
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.