Krátke peľové správy na víkend a 27. týždeň
03:21

Krátke peľové správy na víkend a 27. týždeň

25.06.2020
Podcast Peľové spravodajstvo Vám prináša bezplatná mobilná aplikácia Klarify. Vďaka aplikácii Klarify máte peľové spravodajstvo a mnoho ďalších užitočných informácii pre jednoduchší život s alergiou neustále pri sebe. Podrobné informácie o aplikácii s linkom na stiahnutie nájdete v transkripte podcastu.

V aktuálnom meranom týždni sa v ovzduší na celom území Slovenska vyskytoval peľ tráv z čeľade lipnicovitých, peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a v nižších koncentráciách peľ pajaseňa, bazy, gaštanu, lipy, pŕhľavovitých , mrlíkovitých, skorocelu a štiavu. Na celom území Slovenska dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý dosahoval alergologicky významné koncentrácie na väčšine územia. Na strednom a severnom Slovensku sa ešte miestami vyskytovali vyššie koncentrácie peľu ihličnanov. Vplyvom výdatnej zrážkovej činnosti dochádzalo k poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší, čo aspoň trochu prispelo k zmierneniu zdravotných ťažkostí alergikov. Teplo a búrky spôsobili aj enormný nárast denných koncentrácií spór húb (plesní), ktoré boli najpočetnejšie zastúpené rodmi Cladospórium a Alternária.

Pokračuje obdobie peľu bylín, ktoré sú zastúpené najmä peľom tráv z čeľade lipnicovitých ako najsilnejšieho a najvýznamnejšieho alergénu najbližších týždňov. Peľ tráv dosiahne alergologicky významné koncentrácie na väčšine územia Slovenska. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu slabšie alergizujúcej pŕhľavy. V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude v menších množstvách vyskytovať peľ pajaseňa, gaštanu, bazy, lipy, skorocelu, štiavu, mrkvovitých a mrlíkovitých. Pokles denných hladín peľu bude aj naďalej ovplyvňovať búrková činnosť. Na druhej strane teplo a vlhko zas prispeje k nárastu denných koncentrácií spór húb (plesní).
Záver: Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia. Informácie o vývoji peľovej situácie na Slovensku pre Vás pripravila Dr. Lafférsová, z koordinačného pracoviska peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podrobné peľové spravodajstvo nájdete na internetovej stránke www.alergia.sk. Pre pravidelné odoberanie podcastov Alergia- Imunológia sa prihláste vo svojej mobilnej podcastovej aplikácii. Podcast Alergia – Imunológia je súčasťou podcastov Zdravie. V prípade otázok k podcastu Alergia- Imunológia nám píšte na emailovú adresu info@alergia.

Klarify: bezplatná mobilná aplikácia, ktorá vám okrem aktuálneho peľového spravodajstva prináša aj ďalšie zaujímavé funkcie. Stiahnite si aplikáciu už dnes.
- Klarify pre iOS: https://apps.apple.com/sk/app/klarify-pe%C4%BE-senn%C3%A1-n%C3%A1dcha/id1380057946?l=sk
- Aplikácia Klarify pre Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=me.klarify.klara

Podcast Alergia - Imunológia je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Zdravie
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.