Podcast:Zoom

Za Plutom je neznáme teleso, ukazuje na deviatu planétu (Piatok, 12. 10.)

12.10.2018
Vesmír je neznáme miesto. Alebo presnejšie, miesto, kde je toho plno neznámeho. Napríklad, za Plutom sa len v našej slnečnej sústave ukrýva množstvo objektov, o ktorých ani poriadne netušíme. A jedna, kto vie, možno, dúfame, obrovská planéta. Teraz výskumníci narazili na objekt, ktorý hypotézu o existencii Deviatej planéty podporuje . Štúdiu o ňom vedci publikujú v magazíne The Astronomical Journal. Objav trpasličej planéty s priemerom približne tristo kilometrov pritom prišiel vďaka šťastnej zhode náhod. Na dĺžke celých deväťdesiatdeväť percent jej obežnej dráhy by bola príliš nejasná, aby sa dala vôbec spozorovať. -- Ďalšie správy z vedy Inžinieri zo spoločnosti Lockheed Martin predstavili návrh recyklovateľného landeru pre misie na Mesiac. Má priestor pre štvorčlennú posádku a mal by ľudí a náklad dopraviť na našu prirodzenú družicu a späť. V Yellowstone vybuchol gejzír. A vyvrhol odpadky, ktoré doň hádzali neporiadni turisti. Pritom takéto cudzie predmety môžu poškodiť vzácne pramene. Polovica kosatiek môže zmiznúť. Ohrozujú ich totiž zakázané polychlórované bifenyly, ktoré sa dostáva do potravinového reťazca zo skládok. Chemikálie matky navyše prenášajú na mláďatá.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor:SME.sk
Kategórie:Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK