Podcast:Zoom

V našej DNA objavili stopy po neznámom pračloveku

20.02.2019
Pozrite sa do zrkadla. Poriadne sa zadívajte, zahľaďte sa na seba a... čo tam vlastne vidíte? Alebo ešte lepšie, koho presne tam vidíte? Kedysi sme si totiž mysleli, že toto sme my, moderní ľudia... a tí nepodarení neandertálci boli len nejaká slepá vetva. Lenže, to nie je pravda. Neandertálci sú naši predkovia, rovnako ako denisovania. A zdá sa, že to nie sú všetci, naše gény ukrývajú tajomstvo: ešte jedného neznámeho predka, o ktorom prakticky nič nevieme. Vieme však, že ľudia majú spoločné ešte čosi iné: nejaké základné mravné zásady. Vedci teraz ukázali, ktoré sú to. Tento týždeň sa v Zoome vyberieme za genetikou a komplikovanými dejinami človeka, pozrieme sa na spoločnú morálku ľudstva a zistíme, ako lepšie spávať. Ďalšie správy z vedy Psy nie sú len tie príjemné tvory, ktoré sprevádzajú človekapo desaťtisíce rokov. Zdá sa, že sú aj jedným z najväčších ohrození života v divočine. Nový výskum naznačuje, že psy prispeli alebo priamo spôsobili vymieranie množstva druhov a predpokladá sa, že dnes ohrozujú po celom svete dve stovky ďalších. Zdá sa, že naša planéta má nový problém.Oceány totiž ukrývajú ohromné zásoby uväzneného uhlíku vo forme rôznych plynov, ktoré sa môžu vďaka klimatickej zmene a postupnému zohrievaniu morí uvoľniť. Čo spôsobí extrémnejší skleníkový efekt a ďalšie otepľovanie. Násilné videohry nerobia tínedžerov agresívnejšími. Nový výskum takmer tisícky mladých a ich rodičov ukázal, že ani tínedžeri ani ich rodičia si nevšimli zmeny správania: teda žiaden nárast agresivity ani antisociálneho chovania. Na Marse môže stále prebiehať sopečná činnosť. Nová štúdia pripúšťa možnosť, že vulkanizmus sa na červenej planéte stále odohráva, akurát sa tak deje pod povrchom, pravdepodobne pod pólmi tejto planéty.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor:SME.sk
Kategórie:Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK