Podcast: Zoom

Vedci vytvorili najsilnejšie magnetické pole. A potom im vybuchlo (Pondelok, 8. 10.)

08.10.2018
Ak chcete vyrobiť poriadne magnetické pole, potrebujete laboratórium, prístroje, a trochu šikovnosti. Niečo takéto si zrejme povedali vedci a inžinieri na Tokijskej univerzite a pustili sa do experimentu. Ich cieľom bolo vytvoriť najsilnejšie magnetické pole. Také, ktoré by bolo približne štyristokrát silnejšie, než vytvárajú prístroje na magnetickú rezonanciu alebo päťdesiat miliónov ráz silnejšie ako je zemské magnetické pole. Nakoniec sa im to podarilo... na chvíľu. Štúdiu výskumníci publikovali v magazíne Review of Scientific Instruments. Magnetické polia sa určujú pomocou magnetickej indukcie, ktorá sa meria v jednotkách tesla (T). Jednotka je pomenovaná po srbskom vynálezcovi Nikolovi Teslovi. -- Ďalšie správy z vesmíru Ďaleko za Plutom astronómovia objavili ďalší veľký objekt, ktorého obežná dráha podporuje hypotézu o existencii deviatej planéty. Teleso 2015 TG387 má priemer asi 300 kilometrov a extrémne pretiahnutú obežnú dráhu, takže sa k Slnku nikdy nepriblíži na viac ako 80 astronomických jednotiek. NASA uspala Keplerov vesmírny ďalekohľad. Kozmické observatórium totiž stratilo schopnosť presne sa zamerať na vzdialené objekty, operátori sa preto rozhodli, že teleskop uspia. Vedci našli v blízkosti našej Mliečnej cesty štyroch nových susedov. Trpasličie galaxie obklopujú našu vlastnú galaxiu a podarilo sa ich odhaliť vďaka novým dátam z Magellanovho ďalekohľadu v Čile.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK