Včely zabíja chemikália, ktoré im nemala ublížiť (Piatok, 5. 10.)
04:10
Podcast: Zoom

Včely zabíja chemikália, ktoré im nemala ublížiť (Piatok, 5. 10.)

05.10.2018
Keby svet nemal včely, mohol by sa zrejme rozlúčiť s mnohými obľúbenými pôžitkami. Žiadna káva, čaje, či ovocie. Nehovoriac o ekonomike a miliónoch pracovných miest. Raz to však môže nastať, OSN už niekoľko rokov varuje, že včelám hrozí vyhynutie. Včely totiž miznú rýchlo a vedci nevedia, prečo presne. Medzi podozrivých zaraďujú rôzne štúdie pesticídy, klimatickú zmenu aj vírusy. Najnovší výskum v prestížnom magazíne Proceedings of the National Academy of Sciencesukazuje na ďalšieho vinníka: na chemikáliu glyfosát. Látku dosiaľ považovali za neškodnú pre zvieratá a už viac ako štyridsať rokov sa používa proti burine v záhradách a na poliach. -- Ďalšie správy z vedy Matematik tvrdí, že našiel riešenie 160-ročnej záhady.Michael Atiyah údajne našiel dôkaz platnosti Riemannovej hypotézy, odborníci sú však stále opatrní a jeho riešeniu nedôverujú. Raketa Ariane-5 má za sebou stovku štartov. Na svojom jubilejnom lete vyniesla do vesmíru dve veľké telekomunikačné družice. Nepodceňujte sa. Nie ste takí otravní, ako si myslíte, naznačuje nová štúdia. A tiež ukazuje, že svojim najväčším kritikom bývame my sami.

Podcast Zoom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.