Eva Petríčková o autizme. To čo dieťa vidí, tomu rozumie. Vidieť znamená vedieť.
01:16:15
Podcast: Volafka

Eva Petríčková o autizme. To čo dieťa vidí, tomu rozumie. Vidieť znamená vedieť.

14.07.2019
Eva Petríčková je právnička, ktorá má dve krásne dcérky. Jednej z nich diagnostikovali autizmus a vtedy sa jej život obrátil hore nohami. Ako ona sama hovorí, predtým bol ich svet ružový a dnes je modrý. S Paulínkou si už prešli kus cesty, na ktorej urobili veľa práce. Paulínka je funkčná autistka, je verbálna, čo je skvelé, lebo len okolo 20% autistov sa naučí používať reč efektívne. Majú ale ešte obrovský kus práce pred sebou. Eva založila najskôr instagram Spolu_Aut, neskôr aj blog a teraz už aj občianske združenie, ktorým chce pomáhať, deliť sa o svoje poznatky a odskúšané metódy. Ako rodič rodičovi podať pomocnú ruku na začiatku ich cesty s autistickým dieťaťom. Pomocou občianskeho združenia by chcela do budúcna organizovať nezištne workshopy pre tieto mamičky. Ako Eva sama hovorí, autizmus je už aj tak veľmi finančne náročný a ona nechce týmto rodičom ešte pridávať ďalšie náklady. Ja dúfam, že sa jej tento projekt podarí a nájde sa partner, ktorý túto úžasnú osvetu a pomoc autistickým rodičom podporí. Rozprávali sme sa o tom, ako sa oni vyrovnávali s touto diagnózou, čo to vlastne autizmus je a ako sa diagnostikuje. Nahliadli sme trochu do sveta autistických detí, do spôsobu ich učenia. Existujú príklady autistických detí, ktoré sa začlenili do spoločnosti napr. Jozef Schovanec – doktor filozofie a spisovateľ. Napísal knihu Vítejte v Autistánu, ktorú vám určite odporúčam ak sa chcete o ich svete dozvedieť viac Cieľom tohto rozhovoru bolo priblížiť vám autizmus a ísť aj trochu do hĺbky, aby ste možno viac pochopili, ako tieto deti tak aj ich rodičov. Ak by vás to viac zaujímalo bližšie informácie nájdete na stránke https://www.spoluaut.com/ , ako aj ich transparentný účet, kde môžete prispieť na šírenie osvety o autizme. Tak sa na chvíľku zastavte a užite si rozhovor s ďalšou zaujímavou a inšpirujúcou ženou z ČeskoSlovenska.

Podcast Volafka je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: Volafka
Kategórie: Spoločnosť
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.