Eva Dudová o sociálnej práci, pomoci bezdomovcom a založení Prestupnej stanice
54:56
Podcast: Volafka

Eva Dudová o sociálnej práci, pomoci bezdomovcom a založení Prestupnej stanice

08.09.2019
Eva Dudová je iniciátorkou a zakladateľkou Přestupní stanice v Prahe. Přestupní stanice je priestor, kde poskytujú prácu a zázemie ľuďom bez domova a pre širokú verejnosť organizujú workshopy, prednášky, premietanie filmov či čítanie poézie. Přestupní stanice nie je len second hand, ale aj komunitné centrum a sociálny podnik. Ich mottom je: „Nová šanca veciam aj ľuďom.“ Eva vyštudovala sociálnu prácu a dokončila svoje štúdium magistrom v obore riadenia sociálnych organizácií. Rozprávali sme sa o tom ako a prečo začala pracovať ako dobrovoľníčka. Čo pre ňu znamená dobrovoľnícka práca ako aj štúdium sociálnej práce. A ako sa sama Eva vyjadrila o dobrovoľníckej práci: „I když se říká, že ta pomoc by měla být nezištná, tak ty z toho něco získáváš. Je ti z toho dobře. Trávíš nějak kvalitně čas, máš hezký pocit z toho, že děláš něco, co má smysl.“ S Evou sme sa takisto rozprávali o tom ako vznikla Přestupní stanice, o tom ako si vyberajú a hľadajú predavačov do svojho obchodu a ako im pomáhajú sa dostať z ulice. A spomenuli sme aj Václava jedného z prvých predavačov, ktorý bol na ulici viac ako 22 rokov. Z ulice sa dostal aj vďaka pomoci Evy a ľudí z Přestupní stanice, oženil sa a má prácu a bývanie. A vlastne všetky dobrovoľnícke aktivity ako aj vznik Přestupní stanice vznikol najmä preto, že si Eva kládla jednu a tú istú otázku dookola a to: „Když to nedávám já, jak to můžou dávat ti ostatní. Přece není možný, aby je v tom člověk nechal.“ Tak sa na chvíľku zastavte a užite si ďalší rozhovor so zaujímavou a inšpirujúcou ženou z ČeskoSlovenska.

Podcast Volafka je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: Volafka
Kategórie: Spoločnosť
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.