Zamyslenie na deň 28.11.2020
05:57

Zamyslenie na deň 28.11.2020

28.11.2020
Izaiáš 56,9-57,13
56: 9 Všetky poľné zvieratá, všetky lesné zvieratá, poďte žrať! 10 Všetci jeho strážcovia sú slepí, nič nevedia, všetci sú nemí psi, nevládzu štekať. Polihujúc snívajú, radi driemu. 11 Sú to pažraví psi, ktorí nepoznajú sýtosť. A sú to pastieri, ktorí nevedia byť múdri. Všetci sa obracajú svojou cestou, každý bez výnimky za svojím ziskom. 12 Poďte, prinesiem víno, a napime sa opojného nápoja; zajtrajší deň bude ako dnešok, nadmieru hojný.
57: 1 Spravodlivý hynie, a nikto si to neberie k srdcu! Zbožní ľudia odchádzajú, a nik si nevšíma, že keď vládne zlo, odstránený býva spravodlivý, 2 ale dôjde pokoja. Odpočívajú na svojich lôžkach tí, ktorí chodili priamou cestou. 3 Vy však pristúpte sem, synovia čarodejnice, plemeno cudzoložníka a neviestky! 4 Z koho si robíte posmech, proti komu roztvárate ústa, vyplazujete jazyk? Nie ste vy vierolomné deti a plemeno klamu? 5 Vy, čo sa rozpaľujete vášňou medzi modlárskymi dubmi, pod každým zeleným stromom, ktorí zabíjate deti v údoliach pod skalnými útesmi; 6 pri hladkých kameňoch v dolinách máš svoj diel, ony, ony sú tvojím údelom; aj im si vylievala svoje úliatby, prinášala obetný dar. Či sa mám s tým upokojiť? 7 Na vrchu vysokom a vyvýšenom stavala si svoje ležadlo; aj tam si vystupovala obetovať zábitnú obeť. 8 Za dvere a veraje si kládla svoj modlársky znak; lebo mne neverná odhaľovala si svoje lôžko, vystupovala si naň a rozširovala si ho. Dojednávala si sa s nimi, milovala si ich lôžko, hľadela si na ohanbie. 9 Putovala si za Molochom s olejom, hromadila si svoje voňavky; posielala si svojich poslov do diaľav, posielala hlboko do podsvetia. 10 Unavovala si sa množstvom ciest, nehovorila si: To je daromné! Nachádzala si obživenie svojej sily, preto si neochabovala. 11 Koho si sa strachovala a bála, keď si klamala? Na mňa si sa nerozpomenula, nebrala si si to k srdcu! Pravda, ja som mlčal oddávna; preto sa ma nebojíš? 12 Ja odhalím tvoju spravodlivosť a tvoje skutky, ale nepomôžu ti. 13 Keď budeš volať o pomoc, nech ťa zachránia tvoje hromady modiel. Všetky odnesie vietor, zachváti vánok. Ale ten, kto sa ku mne utieka, zdedí krajinu a vlastniť bude svätý môj vrch.

S Bohom, či bez Boha? Máme na výber. Rodina, deti, peniaze, kariéra, priatelia, dom, koníček… To všetko sú dobré veci. Každá z nich nám môže priniesť veľa radosti a požehnania. No dokáže nám ukradnúť srdce i myseľ. Viackrát som videl, ako obrátení a slúžiaci kresťania, ponoriac sa napríklad do kariéry alebo do starostlivosti o rodinu, postupne prestali navštevovať spoločenstvo veriacich a niektorí aj odišli od Boha. Pán Ježiš varuje, aby sme sa nad mieru nesústreďovali na budovanie si vlastnej existencie. Všetko na tejto zemi má totiž len obmedzené trvanie. Dnešný text hovorí o ľuďoch, ktorí nasledovanie Boha vymenili za rôzne pôžitky sveta. No v čase ťažkostí zostali bez opory. Pán Boh nám dáva slobodnú vôľu. No túži chrániť aj naše srdcia a viesť naše kroky. Miluje každého z nás. A chce nám pomôcť naplniť náš jedinečný potenciál, ktorý do nás pri stvorení vložil. Vie to však urobiť len vtedy, ak Mu dáme svoj život. Vtedy naplní šťastím aj našu rodinu, dá nám spokojnosť a zmysluplnosť našej práci a peniaze poslúžia na dobré nám aj ľuďom, ktorí žijú v našej blízkosti. Vždy máme na výber. Môžeme kráčať aj bez Boha. No s Ním má život inú kvalitu. A okrem toho, vďaka Kristovej obeti na kríži, má aj perspektívu večnosti. A to je naozaj výnimočné.
Modlitba: Odpusť, Bože, že niekedy sa snažím kráčať bez Teba. Že ani nemyslím na to, že Ťa môžem nasledovať. Že tomu neverím. Prosím, premieňaj ma Tvojou láskou, nech radostne idem v jednom jarme s Tebou. Amen.
Pieseň: ES 304
Autor: Laco Ontko

Ako keď niekoho potešuje matka, tak vás ja budem potešovať. Izaiáš 66,13
Nenechám vás ako siroty, prídem k vám. Pretože ja žijem, aj vy budete žiť. Ján 14,18.19

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.