Zamyslenie na deň 8.5.2021
05:03

Zamyslenie na deň 8.5.2021

07.05.2021
Príslovia 26,1-17
 1 Ako sneh v lete a dážď v žatve, tak nepristane bláznovi česť. 2 Ako vrabec poletuje a lastovička obletuje, tak kliatba bez príčiny sa nesplní. 3 Bič na koňa, zubadlo na osla a palica na chrbát bláznov. 4 Neodpovedaj bláznovi podľa jeho bláznovstva, aby si mu aj ty nebol podobný! 5 Odpovedz bláznovi podľa jeho bláznovstva, aby sa nezdal múdry sebe samému. 6 Nohy si odrezáva, zakusuje krivdu, kto posiela odkazy po bláznovi. 7 Ako sú nanič stehná chromého, tak je i príslovie v ústach bláznov. 8 Vzdávať česť bláznovi je ako priväzovať kameň o prak. 9 Príslovie v ústach bláznov je ako tŕň, čo sa opitému zadrel do nohy. 10 Kto najíma opilca a blázna, je ako strelec, čo raní všetkých. 11 Blázon, ktorý opakuje svoje bláznovstvo, je ako pes, čo sa vracia k svojmu vývratku. 12 Ak vidíš človeka, čo si myslí, že je múdry, blázon má väčšiu nádej ako on. 13 Lenivec hovorí: Lev je na ceste, lev je na námestiach. 14 Ako sa dvere otáčajú na pántoch, tak lenivec na svojej posteli. 15 Ak lenivec strčí ruku do misy, unavuje ho stiahnuť ju zas k ústam. 16 Lenivec je vo svojich očiach múdrejší ako siedmi rozumne odpovedajúci. 17 Kto sa mieša do sporu, ktorý sa ho netýka, je ako ten, kto chytá túlavého psa za uši.

Blázon a lenivec = tandem spôsobujúci hrôzu. Pre lepšie pochopenie, aj na odhalenie bláznivého počínania a jeho dôsledkov používa Písmo prirovnania z bežného života a z prírody. Blázon koná zvrátene, proti prirodzenosti života. Blázon degeneruje, kazí, ba až humpľuje to, čo je pre život normálne. Bláznovstvo, to nie sú iba psychiatrické zariadenia. Je to každé konanie proti Božej stvoriteľskej normálnosti života. Bláznom sa človek stáva vo chvíli, keď svojím konaním odporuje Božím zámerom a bráni požehnaniu. V skutočnosti sa tak potiera Boh v Jeho múdrosti a pôsobení. To znamená, že taký človek vo svojom srdci koná bez toho, aby si pripúšťal, že tu pôsobí Boh. Hoci vedome netvrdí, že Boh neexistuje, svojím správaním to deklaruje. – – Lenivec svojím konaním preukazuje nezodpovedný prístup k životu – k svojmu i k životu tých, ktorí sú od neho závislí. Lenivosť je stratou súdnosti. Je to bláznivé mrhanie časom i schopnosťami, ktoré človek dostal, aby mohol žiť. Lenivosťou sa človek búri proti Tvorcovi života. – – Opakom bláznovstva je múdrosť a opakom lenivosti je horlivosť. Múdrosť aj horlivosť sú znakom verného a zodpovedného života pred Hospodinom.
Modlitba: Odpusť, Bože, že sme niekedy leniví a niekedy sa správame, akoby si nebol. Pripomínaj sa nám stále a povzbudzuj k poslušnej horlivosti pre Tvoju vec. Amen.
Pieseň: ES 540
Autor: Ján Matis

Vstaň a pomôž nám, vykúp nás pre svoju milosť! Žalm 44,27
Božie kráľovstvo je medzi vami. Lukáš 17,21

Ján 6,(60-62)63-69 :: Modlíme sa za: Košice (Ko)

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.