Zamyslenie na deň 03.10.2020
06:15

Zamyslenie na deň 03.10.2020

03.10.2020
2.Korinťanom 13,1-13
1 Toto už tretí raz idem k vám. Svedectvo dvoch alebo troch svedkov dokáže každé slovo. 2 Vopred som povedal, totiž, keď som bol druhý raz medzi vami, a vopred hovorím teraz, keď som neprítomný, (hovorím) tým, ktorí predtým zhrešili, a všetkým ostatným, že až znovu prídem, neušetrím nikoho. 3 Hľadáte totiž dôkaz, že hovorí zo mňa Kristus, ktorý nie je slabý oproti vám, ale je mocný vo vás. 4 Lebo keď aj bol ukrižovaný zo slabosti, ale žije v moci Božej. Aj my sme v Ňom síce slabí, ale budeme žiť s Ním z moci Božej pre vás. 5 Samých seba vyskúšajte, či ste vo viere; samých seba preskúmajte. Či nepoznávate na sebe, že je vo vás Ježiš Kristus? Ak nie, znamená to, že ste sa presvedčili. 6 Dúfam však, že poznáte, že my nie sme nehodní. 7 Modlíme sa Bohu, aby ste sa nedopustili ničoho zlého, nie preto, aby sme sa my zdali hodnými, ale aby ste vy činili dobré, a my sme boli ako nehodní. 8 Nič nemôžeme proti pravde, ale za pravdu. 9 Lebo my sa tešíme, keď sme slabí, ale vy ste mocní. Za to sa aj modlíme, aby ste sa zdokonaľovali. 10 Toto píšem ako neprítomný preto, aby – keď budem prítomný – nemusel som pokračovať prísne podľa moci, ktorú mi dal Pán, aby som budoval, a nie boril. 11 Nakoniec, radujte sa, bratia, zdokonaľujte sa, napomínajte sa, buďte jednomyseľní, zachovávajte pokoj a Boh lásky a pokoja bude s vami. 12 Pozdravujte sa vospolok svätým bozkom. Pozdravujú vás všetci svätí. 13 Milosť Pána Ježiša Krista a láska Božia a účastenstvo Ducha Svätého so všetkými vami! Amen.

Piaty verš vedie k pravidlu dobrých vzťahov č. 2. Pavol veriacich nabáda, aby skúmali samých seba; psychológia používa pojem sebareflexia. Slovami Pána Ježiša (Mat 7,5) by to znelo asi takto: „Vyber brvno zo svojho oka a budeš jasne vidieť smietku v oku brata.“ Pavol je zoči-voči zlu radikálny, nenatrie zlo nejakým zmäkčujúcim náterom (v. 1-2), aby nikoho neurazil. No nevystupuje ani z pozície jediného spravodlivého… Záver listu je úžasným vyjadrením jeho lásky ku Korinťanom a ukazuje, čo znamená „vybrať si brvno“ a “vidieť smietku“: a. „vyber si brvno“ – nezačni poukazovaním na chyby druhých. Priznať si slabosť nie je prehra, ale šanca žiť z moci Božej (v. 4). Poznávať samého seba, hľadať Krista vo svojom konaní (v. 6-7), čas na modlitbu. SKÚMANIE SEBA je LEGITÍMNYM EGOCENTRIZMOM. Dokonca Boh na to vyhradil aj 7. deň. Nemal by byť iba o návšteve bohoslužieb, ale o celodennom odpočinku s Bohom – aby sme si vybrali brvno z našich životov a dívali sa na ďalšie dni s jasným pohľadom. ABY SOM BUDOVAL a NIE BORIL (v. 10)! b. „uvidíš smietku“ – dívaj sa na druhých ako sa Kristus díva na teba a srdce sa ti začne plniť prajnosťou voči iným. Pavol napísal: Modlíme sa, aby ste sa nedopustili ničoho zlého, zdokonaľovali sa; tešíme sa vašej sile, hoci my sme slabí. Skús si všímať a zapísať si nasledujúce dni, ako pokračuješ, keď začneš vetu slovami: „Ale ty (on)…?“
Modlitba: Ďakujem, Bože, že dávaš dobré pravidlá pre život lásky. Odpusť, že ich často nedokážem žiť. Preto Ťa potrebujem, aby si ma podopieral v mojej slabosti a viedol. Ďakujem za Tvoju lásku. Amen.
Pieseň: ES 645
Autor: Dano Kobylan

Ľud, čo kráča v tmách, uvidí veľké svetlo, nad tými, čo bývajú v krajine temnoty, zažiari svetlo. Izaiáš 9,1
Aby ste oznámili veľké skutky toho, čo vás povolal z temnoty do Svojho predivného svetla. 1.Petrov 2,9

Skutky apoštolov 12,1-11 :: Modlíme sa za: Uhrovec (Po)

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.