Zamyslenie na deň 31.1.2020
05:26

Zamyslenie na deň 31.1.2020

31.01.2020
1.Korinťanom 4,6-13
6 Toto však, bratia, vzťahoval som na seba a na Apolla ako podobenstvo pre vás, aby ste sa na nás naučili: Nič nad to, čo je napísané! – aby sa nikto nevychvaľoval jedným proti druhému. 7 Veď ktože ti prisudzuje prednosť? A čo máš, čo by si nebol dostal? A keď si dostal, čo sa chváliš, ako by si nebol dostal? 8 Už ste sa nasýtili; už ste zbohatli; bez nás ste počali kraľovať – no, len by ste kraľovali, aby sme aj my spolu s vami kraľovali! 9 Lebo tak sa mi zdá, že nám, apoštolom, vykázal Boh posledné miesto ako odsúdeným na smrť; veď sme sa stali divadlom svetu, aj anjelom aj ľuďom. 10 My sme blázni pre Krista, a vy rozumní v Kristovi. My slabí, a vy silní; vy slávni, a my znevažovaní. 11 Až do tejto hodiny aj hladní sme, aj smädní, aj nahí, aj bití, aj bez prístrešia, 12 aj sa namáhame, pracujúc vlastnými rukami; zlorečia nám, a my dobrorečíme; prenasledujú nás, a my trpíme; 13 hanobia nás, a my sa im prihovárame. Sme ako smeti sveta, vyvrheľmi všetkých až dosiaľ.

Pýcha Korinťanov a pokorenie apoštolov. Kresťanský zbor v Korinte založil asi v r. 51 apoštol Pavol so Silvánom a Timoteom a pôsobil tam asi rok a pol. Prácu začínal „i slabý i bojazlivý a veľmi prestrašený“ (1K 2,3), bola však značne úspešná. No, len čo Pavol odišiel, zbor sa začal deliť podľa učiteľov (Pavol, Apollo, Kéfas-Peter) a nastali aj roztržky – vieroučné, či týkajúce sa praktického života, ktoré Pavol rieši v listoch do Korintu. – – Aj dnes tu (žiaľ) máme roztržky. No nekonajme ako Korinťania, ale ako Pavol! Pavol Korinťanov napomína, aby sa vymanili zo svetského spôsobu myslenia v dvoch veciach: 1. V 6. v. zdôrazňuje dôslednú vernosť učeniu Ježiša Krista: „aby neučili nič nad to, čo je napísané!“ Ide o múdrosť Božieho spásonosného plánu skrze Kristovu smrť na kríži – to je tá najdôležitejšia duchovná múdrosť! 2. Táto Božia múdrosť je pre svet bláznovstvom, a potom aj učitelia tejto zvesti sú považovaní za bláznov (v. 10: „My sme blázni pre Krista… vy slávni a my znevažovaní“). Aj napriek tomuto znevažovaniu a pokoreniu je však Pavol plný odhodlania zvestovať svojho Pána, brániť Jeho učenie a byť Božím nástrojom.
Modlitba: Odpusť, Bože, že príliš vzhliadame na ľudí, hoci len Ty si dobrý a všetko skutočné dobro prichádza len a len od Teba. Prosíme, daj sa nám poznať viac a viac, aby sme prirodzene – z novej prirodzenosti vyvyšovali len Teba – a to s radosťou. Amen.
Pieseň: ES 316
Autor: Zuzana Valeková

Anna odpovedala: Iba dušu som si vylievala pred Hospodinom. 1.Samuel 1,15
Naňho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás stará. 1.Petrov 5,7

Kološanom 1,24-29 :: Modlíme sa za: Holíč (My)

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.