Zamyslenie na deň 15.11.2020
04:20

Zamyslenie na deň 15.11.2020

15.11.2020
Predposledná nedeľa cirkevného roka
Všetci sa totiž musíme ukázať pred Kristovým súdnym stolcom. 2.Korinťanom 5,10

Lukáš 16,1-9
1 Povedal aj učeníkom: Bol bohatý človek, ktorý mal šafára; toho obžalovali pred ním, že mu márni majetok. 2 Zavolal si ho teda a povedal mu: Čo to počúvam o tebe? Vydaj počet zo šafárenia, lebo ďalej nemôžeš už šafáriť. 3 Tu si šafár pomyslel: Čo urobím, keďže mi pán odníma šafárstvo? Kopať nevládzem, žobrať sa hanbím. 4 Viem, čo urobím, aby ma prijali do svojich domov, keď stratím šafárstvo. 5 Zavolal si každého pánovho dlžníka a spýtal sa prvého: Koľko si dlžen môjmu pánovi? 6 Odpovedal: Sto mier oleja. Povedal mu: Vezmi si úpis, sadni si a chytro napíš päťdesiat. 7 Potom sa opýtal druhého: A ty koľko si dlžen? Odpovedal: Sto kórov pšenice. Povedal mu: Tu máš úpis, napíš osemdesiat. 8 I pochválil pán tohto nespravodlivého šafára, že opatrne urobil, lebo synovia tohto sveta sú opatrnejší voči seberovným než synovia svetla. 9 Aj vám hovorím: Robte si priateľov z nespravodlivej mamony, aby, keď sa pominie, prijali vás do večných stanov.

Trojaká lekcia od Ježiša. To prvé, čo nás učí, je, že všetci sme správcovia – šafári. Všetkým nám bol zverený cudzí majetok, aby sme ho spravovali. A preto kresťan nemôže mať k ničomu vlastnícky vzťah. Nič nie je moje. Všetko je Božie. Druhá lekcia spočíva v tom, že každý správca vydá počet. Tento šafár z nášho textu mrhal Pánovým majetkom. S cudzím narábal ako so svojím. A preto nezabúdajme na to, že raz sa aj my budeme zodpovedať tomuto Pánovi…! Treťou lekciou je, že múdry správca myslí na budúcnosť. Tento šafár teraz – tesne pred zúčtovaním – začína premýšľať. A nielen to. On aj koná kroky na zabezpečenie svojej budúcnosti. Zaviaže si ľudí vďačnosťou. Rýchlo si získava priateľov. Robí to síce podvodom, keď odpisuje ich dlh, ale Ježiš ho chváli. Nechváli jeho podvod, veď ho nazýva nespravodlivým šafárom a nechváli ani to, že okradol svojho pána. Nevelebí ho pre jeho nečestnosť, ale preto, že to urobil opatrne. Preto, že myslel na svoju budúcnosť. Hovorí, že synovia tohto sveta urobia oveľa viac pre svoju časnú existenciu, pre svoju budúcnosť tu, na zemi, ako veriaci pre svoju večnú existenciu. Nezabúdajme, teda, na to, že všetci sme takýmito správcami a každý z nás raz bude musieť Bohu vydať počet! Preto už dnes myslime na svoju budúcnosť!
Modlitba: Ďakujeme, Bože, že máš rád lásku medzi ľuďmi a voči Tebe. Prosíme, odpusť, že niekedy neodpúšťame. Daj, nech sme pevne zakorenení v Kristovi a Jeho slove, aby sme žili milosrdenstvom a aby sme dobre spravovali Tvoj majetok. Amen.
Pieseň: ES 447
Autor: Stano Grega

Hospodin ti oznámil, človeče, čo je dobré a čo žiada od teba: len zachovávať právo, milovať láskavosť a v pokore chodiť so svojím Bohom. Micheáš 6,8
Ponáhľaj sa však za spravodlivosťou, vierou, láskou, pokojom spolu s tými, čo z čistého srdca vzývajú Pána. 2.Timotejovi 2,22

Matúš 25,31-46 :: Rimanom 14,(1-6)7-13 :: Žalmy 137 :: Modlíme sa za: Bratislavský seniorát

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.