Zamyslenie na deň 5.5.2021
07:38

Zamyslenie na deň 5.5.2021

04.05.2021
Daniel 10,1-21
 1 V treťom roku perzského kráľa Kýra bolo zjavené slovo Danielovi, ktorý sa volal Béltšaccar. Bolo to pravdivé slovo a predpovedalo veľké útrapy. Pozorne sledoval slovo a pochopil v tomto zjavení: 2 V tých dňoch som ja, Daniel, tri týždne trúchlil. 3 Nejedol som chutný pokrm, mäso ani víno sa mi nedostalo do úst, vôbec som sa nepomazal, kým neprešli tri týždne. 4 Dvadsiateho štvrtého dňa prvého mesiaca, keď som bol na brehu veľkej rieky Tigris, 5 zdvihol som oči, obzrel sa a videl človeka oblečeného do ľanového rúcha; okolo bedier mal opasok z ofírskeho zlata; 6 jeho telo bolo ako drahokam, jeho tvár vyzerala ako blesk, jeho oči boli ako ohnivé fakle, jeho ramená a lýtka ako bronzové zrkadlo a zvuk jeho slov bol ako hluk davu. 7 Ja, Daniel, som zjav videl; mužovia, ktorí boli pri mne, ho nevideli; ale prepadol ich veľký strach, takže ušli a skryli sa. 8 Tak som ostal sám, keď som videl tento veľký zjav. Ale neostala vo mne sila, skvelý výzor mojej tváre sa strašne zmenil a sila ma opustila. 9 Vtedy som počul zvuk jeho slov. Ale keď som ho počul, omráčený som padol na tvár. 10 Vtedy sa ma dotkla ruka a pomohla mi oprieť sa na kolená a dlane. 11 Potom mi povedal: Daniel, milovaný muž, daj pozor na slová, ktoré ti hovorím. Postav sa na svoje miesto, lebo teraz som poslaný k tebe. Keď mi tieto slová hovoril, s chvením som sa postavil. 12 Potom mi povedal: Neboj sa, Daniel, lebo od prvého dňa, keď si si v srdci zaumienil chápať a pokoriť sa pred svojim Bohom, boli tvoje slová vyslyšané, a ja som prišiel práve kvôli nim. 13 Ale knieža perzského kráľovstva stálo oproti mne dvadsaťjeden dní, a ajhľa, Mícháél, jedno z prvých kniežat, mi prišlo na pomoc. Nechal som ho tam pri perzských kráľoch, 14 a prišiel som, aby som ti dal vedieť, čo sa prihodí tvojmu ľudu v budúcich dňoch. Lebo videnie sa vzťahuje na budúce dni. 15 Keď mi hovoril tieto slová, sklonil som tvár k zemi a onemel. 16 A tu, hľa, dotkol sa ľudskou rukou mojich perí. I otvoril som ústa a hovoril. Povedal som tomu, čo stál predo mnou: Pane môj, pri zjavení ma prepadli kŕče a neudržal som silu. 17 Ako by mohol sluha môjho pána hovoriť tu s mojím pánom! Odvtedy nebola vo mne sila a neostal vo mne dych. 18 Vtedy sa ma znova dotkol ten, kto vyzeral ako človek, a posilňoval ma. 19 Potom povedal: Neboj sa, milovaný muž! Pokoj s tebou! Buď pevný, buď pevný! Keď takto so mnou hovoril, cítil som sa posilnený a povedal som: Hovor, Pane môj, lebo si ma posilnil. 20 Vtedy povedal: Vieš, prečo som k tebe prišiel? Teraz sa vrátim bojovať s perzským kniežaťom. Ja odchádzam, a práve prichádza grécke knieža. 21 Ale oznamujem ti, čo je napísané v knihe pravdy. Nikto ma neposilňuje proti nim, iba vaše knieža Mícháél.

Daniel sa umára pre predzvesť útrap. Netrápi sa kvôli sebe, ale kvôli tým, na ktorých to v budúcnosti doľahne. Už teraz s nimi súcíti. Sám vo svojom vnútri prežíva ich budúci ťažký údel a horlenie viery ho zožiera. Takýto prístup je výnimočný a príkladný. Boží služobník, či každý kresťan sa nemôže nezúčastnene prizerať na dopad trápenia kvôli neprávostiam. Bolo by to také necitlivé, ako grilovať na záhrade a ignorovať hladného bezdomovca pred svojou bránou. Danielov súcit v nás pôsobí vedomie, že aj my sme súčasťou ľudu. To, že ja som uveril a žijem svoj život v záchrane, nie je dôvodom na separovanie sa od ostatných. Naopak, o to viac mi na nich záleží. – – Zvesť o útrapách vedie Daniela k určitému druhu pôstu. Na jeho konci je telesne zoslabnutý, duchovne však pripravený prijať ďalšie videnie. Výjav úchvatného zjavu človeka je podobný tomu, ktorý zažil apoštol Ján pri zjavení Ježiša Krista na ostrove Patmos (Zj 1,12-15). Oba výjavy sú potvrdením Božej slávy, ktorá sa zjavuje v súvislosti s útrapami a dôsledkami hriechu. – – Ani dnes nie je situácia iná. Neprávosť hriechu je príčinou mnohých trápení. Izolovať sa, nevšímať si to, znamená nevšímať si ozbíjaného a polomŕtveho z Ježišovho podobenstva.

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.