Zamyslenie na deň 19.11.2020
04:46

Zamyslenie na deň 19.11.2020

19.11.2020
Náreky 5,1-22
1 Rozpomeň sa, Hospodine, čo sa stalo s nami! Zhliadni a pozri našu potupu! 2 Naše dedičstvo pripadlo cudzincom, naše domy cudzozemcom. 3 Osireli sme, nemáme otca, naše matky sú ako vdovy. 4 Vlastnú vodu pijeme za peniaze a za svoje vlastné drevo platíme. 5 Jarmo máme na šiji: prenasledujú nás, trápime sa, a nedajú nám pokoja. 6 Ruku sme podávali Egyptu aj Asýrii, aby sme sa nasýtili chlebom. 7 Naši otcovia sa prehrešili, ale nieto ich, my nosíme bremeno ich vín. 8 Otroci panujú nad nami, nikto nás nevytrhne z ich rúk. 9 S nasadením života zvážame svoj chlieb pred hrozbou meča z púšte. 10 Koža nám horí ako pec od prenikavého hladu. 11 Zneuctili ženy na Sione i panny v judských mestách. 12 Svojimi rukami vešali kniežatá, starcom neprejavili úctu. 13 Mládenci nosili ručný žarnov, chlapci sa potkýnali pri nosení dreva. 14 Starci sa prestali radiť v bráne a mládenci vyhrávať na strunách. 15 Prestala radosť nášho srdca, náš tanec sa zmenil na smútok. 16 Spadla nám koruna z hlavy; beda nám, lebo sme zhrešili! 17 Pre toto je choré naše srdce, pre toto nám stemneli oči; 18 pre vrch Sion, ktorý je spustošený a po ktorom líšky behajú. 19 Ty, Hospodine, tróniš naveky, Tvoj trón stojí po všetky pokolenia. 20 Prečo navždy zabúdaš na nás a opúšťaš nás na celý život? 21 Priveď nás opäť k sebe, a my sa vrátime! Obnov naše dni, ako boli za starodávna. 22 Či si nás celkom zavrhol? Si priveľmi rozhnevaný na nás?

Prežívaš beznádej? Vymklo sa Ti všetko z rúk a všade je chaos? Už sa len sťažuješ? Vlastne, radšej to dusíš v sebe? Veď sťažovať sa kresťanovi nepatrí. Prečítané slová nám ukazujú, že i “sťažovanie sa“ vie byť nápomocné, ak je podľa Božieho srdca. V týchto veršoch máme modlitbu celého spoločenstva o zmilovanie. Je to uznanie chýb formou protestu. Na jednej strane je to spôsob, ako upútať pozornosť iných, ale i Boha vtedy, keď sme svedkami bezprávia, ktoré sa deje vôkol nás. Nemáme mlčať a tolerovať zlo. Na druhej strane tieto hlasné protesty dávajú úľavu duše, ako i jasné označenie „chorôb“ spoločnosti, cirkvi, rodín pred Bohom (v. 15a17). Pomenovávajme bolesti. Tiché nesenie utrpenia tu nemá miesto. Boží ľud má vykričať emócie nenávisti a arogancie pred Bohom. Kniha Žalospevov sa končí realisticky. Autor uzatvára modlitbu opäť dvoma otázkami na Boha: Či si nás celkom zavrhol? Si veľmi rozhnevaný na nás? Otázky sú vyjadrením zmätku. I my túžime po uistení, že Boh nás opäť privedie k Sebe, aj keď prežívame pochybnosti a beznádej.
Modlitba: Pane, pomôž nám vyjadriť Ti naše obavy! Chceme im dať hlas. Chceme ako spoločenstvo veriacich čeliť zlu v tomto svete Tvojou láskou, ktorú si nám preukázal vo Svojom Synovi. Obnov nás Svojím Duchom Svätým, a potom i Svoje kráľovstvo skrze nás. Amen.
Pieseň: ES 523
Autor: Lýdia Naďová

Skúste a presvedčte sa, aký dobrý je Hospodin. Blahoslavený muž, čo sa utieka k nemu. Žalmy 34,9
Poďte, už je všetko pripravené! Lukáš 14,17

Lukáš 15,1-10 :: Modlíme sa za: Bardejov (Šz)

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.