Zamyslenie na deň 14.2.2020
03:42

Zamyslenie na deň 14.2.2020

14.02.2020
1.Korinťanom 9,1-6
 1 Či nie som slobodný? Či nie som apoštol? Či som nevidel Ježiša, nášho Pána? Či vy nie ste moje dielo v Pánovi? 2 Ak iným aj nie som apoštolom, ale vám určite som, lebo vy ste pečaťou môjho apoštolstva v Pánovi. 3 Moja obrana pred tými, čo ma posudzujú, je táto: 4 Či nemáme právo jesť a piť? 5 Či nemáme právo brať so sebou sestru-ženu ako aj ostatní apoštolovia, aj bratia Pánovi, aj Kéfas? 6 Alebo či len ja a Barnabáš nemáme právo nepracovať?

„Kritizujeme?“ Je správne, ak sa v Pánovej cirkvi nepraktizuje prehnané „zvelebovanie“ človeka, „kult osobnosti“. Je tiež dobré, ak vedúce osobnosti nie sú nedotknuteľné. Ak sa však v cirkvi „vyžívame“ v kritizovaní a doslova striehneme na chyby iných, aby sme na ne hneď (a najlepšie verejne!) poukázali a odsúdili ich, tak to je choré. Veľmi často totiž nekritizujeme v zmysle napomínania v láske, ale s cieľom ponížiť toho druhého, degradovať ho, znižovať jeho autoritu, bagatelizovať jeho dobré snahy a prácu. Osobné útoky sa vyskytovali už v prvotnej cirkvi. Je prekvapivé, že apoštol Pavel sa musel brániť aj medzi svojimi. Nie je ľahké, ak sa verný Boží služobník, ktorý sa snaží, namáha, obetuje a pracuje najlepšie, ako vie, dočká (namiesto ocenenia) neoprávnenej kritiky, a to práve od tých, pre ktorých sa obetuje. Pavel však vedel, že aj toto patrí k nasledovaniu Majstra, Pána Ježiša. – Je dobré a užitočné, ak si všimneme, že pri svojej obrane, ktorú zároveň využíva na vyučovanie, sa drží „v medziach lásky“. Ukazuje, že to, čo neskôr napíše o láske (13. kap.), nie je pre neho len teória, ale že podľa toho žije a koná. „Láska je trpezlivá, …dobrotivá, …nenadúva sa, …nerozčuľuje sa, …všetko znáša, …všetko pretrpí.“
Modlitba: Duchu Svätý, ďakujeme, že nás vedieš aj k napomínaniu. Odpusť však, že niekedy kritizujeme bez Tvojho vedenia. Urob naše srdcia citlivejšími na Tvoje pokyny, nech hovoríme kriticky len to, čo buduje. Amen.
Pieseň: ES 462
Autor: Jozef Budaj

Prečo si znevážil Hospodinovo slovo a dopustil sa toho, čo sa mu nepáči? 2.Samuel 12,9
Odhoďme všetku príťaž a hriech, čo nás opantáva a vytrvajme v behu, ktorý máme pred sebou. Upierajme zrak na Ježiša, pôvodcu a završovateľa našej viery. Hebrejom 12,1-2

Malachiáš 3,13-18 :: Modlíme sa za: Hronsek (Zv)

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.