Zamyslenie na deň 26.1.2021
04:23

Zamyslenie na deň 26.1.2021

26.01.2021
Lukáš 6,43-46
43 Lebo niet dobrého stromu, ktorý by rodil zlé ovocie, a zase niet planého stromu, ktorý by rodil dobré ovocie. 44 Každý strom zaiste poznať po ovocí: lebo nezbierajú z tŕnia figy, ani z hložia neoberajú hrozno. 45 Dobrý človek vynáša dobré z dobrého pokladu svojho srdca a zlý človek vynáša zlé zo zlého. Lebo z plnosti srdca hovoria jeho ústa. 46 Čo ma oslovujete: Pane, Pane! a nečiníte, čo hovorím?

Aké ovocie prinášame? Pán Ježiš príkladom o strome a ovocí nadväzuje na predchádzajúce slová o smietke a brvne v oku. Bratovi, ktorý prehliada brvno vo svojom oku nehovorí „brat“, ale nekompromisne – „pokrytec“ a pridáva príklad o strome a ovocí, lebo presne tak naše životné postoje odrážajú, do akej miery žijeme v súlade s Božím slovom. Čo srdcom preteká, čím prekypuje, to naše ústa hovoria. Dobrý človek z dobrého pokladu svojho srdca vynáša a ústami vyjadruje dobré, naopak, zlý človek zo zlého pokladu svojho srdca vynáša zlé. Po ovocí nás pozná naše okolie. Pán Ježiš nás vyzýva: neste ovocie. Ovocie, ktoré je ovocím môjho kázania o milosrdenstve, o pomoci núdznym bez vypočítavosti, o ľudskosti a súcite prejavovaného, dokonca aj k nepriateľom. A keď sa urodí také ovocie, ktoré sa nepýta „čo za to?“, vedzte, že je to dobré ovocie. Dobré ovocie sa nemôže predsa urodiť na zlom – prehnitom, nenávisťou, pokrytectvom a vypočítavosťou nakazenom – strome. Ježiš nás všetkých uisťuje: Boh, ktorému hovorím Otec, Vám utvorí nové srdce. Srdce očistené od pokryteckej vypočítavosti; srdce, ktoré sa nepovyšuje; srdce, ktoré nekádruje cudzie ovocie, ale samé prináša ovocie dobré. Prečo by sme aj my nemohli ovocie Jeho lásky a dobroty niesť ako Jeho učeníci?
Modlitba: Pane Ježišu, pretvor v nás všetko, čo je zlé a falošné. Naplň nás Tvojím Duchom, aby sme niesli Jeho ovocie dobra, lásky, pokoja a radosti. Amen.
Pieseň: ES 554
Autor: Bohuslav Beňuch

„Či nie je moje slovo ako oheň,“ znie výrok Hospodina, „a ako kladivo, čo drví skalu?“ Jeremiáš 23,29
Oheň som prišiel vrhnúť na zem. A čo chcem? Len aby už vzbĺkol! Lukáš 12,49

Rimanom 15,7-13 :: Modlíme sa za: Bratislava – Rača (Ba)

Podcast Tesnou bránou - biblické zamyslenia na každý deň je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.