Výklus: Cez pandémiu sme športovali aj cez pracovný čas, celkovo sa osmelili ženy
08:52

Výklus: Cez pandémiu sme športovali aj cez pracovný čas, celkovo sa osmelili ženy

22.12.2020

Najpopulárnejšia športová aplikácia Strava, ktorú používa 73 miliónov bežcov a cyklistov, zverejnila súhrnné štatistiky z roku 2020. Tie ukazujú, že pokiaľ ide o pohyb, na pandémiu sme zareagovali najlepším možným spôsobom – hýbali sme sa viac ako kedykoľvek predtým.

Dáta ukazujú, že priemerný používateľ bol oproti minulému roku aktívnejší o takmer 15 percent – a to aj napriek tomu, že štatistiky vo viacerých krajinách negatívne ovplyvnil zákaz vychádzania. Napríklad v Španielsku a vo Francúzsku klesla fyzická aktivita počas lockdownu približne o 65 percent.

Medzi dátami najpozitívnejšie vyčnievajú ženy. Za ich zvýšeným záujmom o pohyb môže byť podľa odborníka aj pokojnejšia premávka, čo by mohlo byť impulzom k zvýšeniu bezpečnosti na cestách.

Dáta z aplikácie však neslúžia len na strohý štatistický opis, ale majú aj praktický význam. Vďaka novým otvoreným projektom ich v roku 2020 začali využívať desiatky svetových miest na zlepšenie infraštruktúry pre športovcov aj chodcov.

Patrí k nim aj Bratislava, ktorá využila dáta z aplikácie napríklad pri rekonštrukcii ciest na Železnej studničke.

Pravidelný týždenný newsletter o behu vychádza každý utorok pod názvom Výklus. Posielame ho aj e-mailom.

Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.