Výklus: Nový senzor, ktorý počas behu monitoruje krv
09:53

Výklus: Nový senzor, ktorý počas behu monitoruje krv

27.04.2021

Keď Keňan Eliud Kipchoge vybehol uplynulú nedeľu na trať maratónu v holandskom Twente, na pravom ramene mal umiestnený približne trojcentimetrový biely krúžok.

Olympijský víťaz a svetový rekordér v maratóne sa tak zaradil k profesionálom, ktorí začali v každodennom živote vrátané tréningu a pretekov využívať takzvaný glukózový športový biosenzor.

Keďže ide o technologickú novinku, podobných športovcov ako Kipchoge zatiaľ nie je veľa.

Biosenzor predstavil výrobca len v septembri a odvtedy ho používali predovšetkým cyklisti – napríklad jazdci z tímov Jumbo Visma a Ineos Grenadiers.

O čo ide a na čo je potrebný?

Ide o zariadenie, ktoré monitoruje hladinu glukózy v tele a ktoré v mierne odlišnej podobe donedávna využívali len diabetici. Tentokrát sa však výrobca prvý raz zameral na vrcholových športovcov bez zdravotných komplikácií.

V texte nájdete odpoveď na to, ako senzor pracuje, koľko stojí, ako dlho vydrží a či jeho používanie má zmysel aj pre rekreačných bežcov.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom.

Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.