Výklus: Čím ďalším sa líšime od opíc
09:49

Výklus: Čím ďalším sa líšime od opíc

16.02.2021

Vedec, ktorého výskum v roku 2004 zmenil pohľad ľudstva na beh, teraz prichádza s ďalším revolučným zistením.

Daniel Lieberman, evolučný biológ z Harvardovej univerzity, patril k prvým, ktorí poukázali na to, ako vývoj ľudstva ovplyvnil vytrvalostný beh.

Všimol si, ako dokonale sa naň adaptovali naši predkovia, čo nám poskytlo konkurenčnú výhodu v boji o prežitie a spravilo z nás vytrvalcov, ktorí nemajú v živočíšnej ríši konkurenciu.

Tentokrát zašiel vedec ešte ďalej a po skúmaní dolných končatín sa zameral na hornú časť tela. Zaujímalo ho, ako je možné, že naša hlava zostáva pri behu v stabilnej polohe, aj keď by sa teoreticky pre odrazy mala kývať zo strany na stranu.

Výskum, pri ktorom dobrovoľníci bežali na bežeckom páse, napríklad aj s maskou na tvári, ukázal, že rôzne svaly v hornej časti tela pri behu medzi sebou spolupracujú, a to aj napriek tomu, že sú od seba oddelené. Pri chôdzi však k takejto spolupráci nedochádza.

Zistenia považuje za ďalší silný dôkaz, že ako živočíšny druh nás formoval práve beh.

Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom.

Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.