Výklus: Nová štúdia o bielkovinách je dôležitá aj pre vytrvalcov
10:20

Výklus: Nová štúdia o bielkovinách je dôležitá aj pre vytrvalcov

20.04.2021

Nadmerný príjem bielkovín zrejme neznamená zvýšenie sily či maximalizovanie svalových prírastkov. Tvrdí to najnovšia štúdia, ktorú pred pár dňami publikoval časopis American Journal of Physiology.

Výskum, na ktorom sa zúčastnilo 50 ľudí v strednom veku, sa pokúšal zistiť či dospelí, ktorí prijímajú viac proteínov ako ich rovesníci, budú vďaka tomu silnejší a ich svaly budú odolnejšie.

Odpoveď: nie, nebudú.

Výsledok ukázal, že existuje určitá hranica príjmu bielkovín, ktorú ak prekročíme, organizmus ich nedokáže tak efektívne spracovať a pre telo neprinášajú očakávaný efekt. Zároveň však pre telo nie sú škodlivé.

Štúdia by mohla priniesť odpoveď na často diskutovanú a stále nezodpovedanú otázku: aký je pre naše telo optimálny denný príjem bielkovín?

Pomôcť by to mohlo širokej verejnosti a predovšetkým športovcom, vrátane bežcov, pre ktorých sú bielkoviny nevyhnutné pre adaptovanie sa na tréningovú záťaž.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom. 

Dnes ho pre vás pripravili Peter Kováč a Tomáš Čorej, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.