Výklus: Pri ultrabehu v Číne zomrelo 21 bežcov
10:41

Výklus: Pri ultrabehu v Číne zomrelo 21 bežcov

25.05.2021

Bežecký svet má za sebou jeden z najtragickejších dní v histórii. Na víkendovom ultrabehu na severozápade Číny zahynulo počas pretekov 21 bežcov, bol medzi nimi aj elitný domáci vytrvalec Liang Jing.

Išlo o 100-kilometrový beh v horskom teréne, počas ktorého bežcov zasiahlo extrémne počasie. Čelili ľadovým krúpam, mrznúcemu dažďu a víchrici. Väčšina z tých, ktorí neprežili, podľahla podchladeniu.

„Niektorí sú v bezvedomí a pení sa im z úst,” prosili bežci organizátorov o pomoc cez SMS správy.

Tí síce preteky prerušili a na trať vyslali stovky záchranárov, no už bolo neskoro. V nepriaznivom počasí, vo vysokej nadmorskej výške a v členitom teréne nepomohli ani drony s termokamerami či radary.

Regionálna vláda už zriadila zvláštnu komisiu, ktorá má tragédiu vyšetriť. Organizátori priznali svoju vinu a vyjadrili zosnulým úprimnú sústrasť.

Martin Urbaník, zakladateľ nášho najznámejšieho ultrabehu Štefanik Trail, hovorí, že organizátori musia byť rozhodní a pripravení okamžite preteky prerušiť. Sám tak urobil pri silnej búrke v roku 2018. Dodáva však, že veľká časť zodpovednosti leží aj na bežcoch, a radí im, na čo si pri ultrabehoch dať pozor.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom, vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.

Dnes ho pre vás napísal Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.