Výklus: Okrem Tótha splnila limit na olympiádu len ona. Zapletalová môže byť veľkou hviezdou

08.06.2021

Slovenská atlétka Emma Zapletalová v nedeľu splnila limit na olympiádu v Tokiu, kde bude Slovensko reprezentovať v behu na 400 metrov cez prekážky.

Na prestížnom mítingu v holandskom Hengele skončila štvrtá s výkonom 55,29 s, olympijský limit prekonala o 11 stotín.

Zapletalová je len druhým atlétom alebo atlétkou zo Slovenska, ktorý si vďaka limitu vybojoval miestenku do Tokia. Prvým je olympijský víťaz Matej Tóth.

Aj tento fakt poukazuje na to, aké náročné je plnenie kvalifikačných kritérií na Hry. Napríklad v šprinte na sto metrov zatiaľ splnili olympijský limit len dvaja bežci z Európy, na dvestovke len jeden. Na splnenie limitu stále čaká napríklad aj Ján Volko, aj keď ho na základe výkonov môžeme zaradiť k európskej špičke.

Prečo je to tak?

Svetová atletika sa rozhodla pristúpiť k olympijskej kvalifikácii v Tokiu odlišným spôsobom. V porovnaní s minulosťou výrazne sprísnila kvalifikačné limity, no zároveň dala atlétom možnosť dostať sa na Hry cez špeciálny olympijský rebríček.

V praxi to znamená, že olympijský limit splnia len tí najlepší. Alebo obrátene, o tých, ktorí splnili limit, môžeme hovoriť ako o širšej svetovej špičke.

V kontexte výkonov Emmy Zapletalovej je to výborná správa. Navyše ide o atlétku, ktorá len nedávno oslavovala 21 rokov a darí sa jej v disciplíne, ktorá je podľa mnohých fyzicky najnáročnejšou zo všetkých.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom.

Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie:Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK