Výklus: Volko má európsky bronz, no istotu olympiády a štátnej podpory nie
10:32

Výklus: Volko má európsky bronz, no istotu olympiády a štátnej podpory nie

09.03.2021

Ján Volko má len 24 rokov, no už teraz patrí k najúspešnejším šprintérom v histórii halových majstrovstiev Európy. Po zisku bronzu v behu na 60 metrov na šampionáte v poľskom Toruni platí, že v 41-ročnej histórii podujatia sa lepšie ako jemu darilo len sedmičke šprintérov.

Volkovu výnimočnosť dokumentujú aj domáce štatistiky. Ak by ste zoradili vedľa seba 35 najlepších slovenských výkonov v šprinte na 60 metrov, okrem zápisu Ľuboša Chochlíka z roku 1987 by zvyšných 34 časov patrilo práve Volkovi. Všetky ich dosiahol v priebehu posledných štyroch rokov.

V šprintoch na 100 a 200 metrov je Volkova domáca dominancia podobná. Ani tá, a ani príslušnosť k európskej špičke však Volkovi negarantujú účasť na olympiáde v Tokiu.

Svetová atletika totiž pred olympiádou v Japonsku výrazne sprísnila kvalifikačné limity. Na olympiádu sa však môže Volko dostať aj pomocou svetového rebríčka. Jeho šance sú zatiaľ vysoké, to sa však môže rýchlo zmeniť.

K účasti v Tokiu si pomohol aj výbornými halovými výkonmi. O to paradoxnejšie vyznieva fakt, že mu medaily z halových majstrovstiev Európy nepomáhajú k navýšeniu štátnej podpory na športovú prípravu. Volko so svojím tímom na problém upozorňujú dlhodobo, Denník N sa naň pýtal aj ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom, vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Šport Denníka N vo svojej podcastovej aplikácii.

Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.