Výklus: Behať ráno či popoludní?
08:01

Výklus: Behať ráno či popoludní?

09.02.2021

Vedci z Holandska zverejnili výskum, ktorý naznačuje, že poobedňajší beh má na naše telo zásadne odlišný vplyv ako ranný.

Analyzovali tréningy 32 mužov rozdelených do dvoch skupín. Prvá 12-členná skupina vykonávala fyzickú aktivitu vždy ráno medzi ôsmou a desiatou, druhá, 20-členná skupina, trénovala popoludní od tretej do šiestej. Obe skupiny trénovali trikrát do týždňa.

Výskum trval 12 týždňov, počas ktorých odborníci pozorovali telesné zmeny u zúčastnených. Zaujímal ich úbytok tuku, prírastok svalovej hmoty či vytrvalosť, prioritne sa však sústredili na metabolické zmeny.

Primárnym cieľom štúdie bolo zistiť, ako časovanie tréningu ovplyvňuje hladinu inzulínu v krvi.

Do štúdie si preto nevybrali vrcholových športovcov, skôr naopak. Jedenásť účastníkov štúdie malo nadváhu alebo obezitu, deväť malo nealkoholicky stukovatenú pečeň a zvyšných dvanásť mužov sa liečilo na cukrovku druhého typu.

Uvedené skupiny boli rovnomerne rozdelené do „rannej“ a „poobednej“ tréningovej skupiny.

Aj keď výskum prebiehal na pomerne malej a výlučne mužskej vzorke, jednoznačne ukázal výhody popoludňajšieho tréningu pred ranným. Predovšetkým u diabetikov a ľudí so zvýšeným rizikom cukrovky.

Výsledky však naznačujú benefity popoludňajšieho tréningu aj pre bežnú zdravú populáciu.

Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom.

Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.