Výklus: Endorfíny sme precenili, za eufóriou je zrejme iná látka
08:55

Výklus: Endorfíny sme precenili, za eufóriou je zrejme iná látka

23.03.2021

Doteraz sme si mysleli, že za pocity eufórie a radosti, ktoré sú spojené s behom či inou fyzickou aktivitou, sú zodpovedné hlavne endorfíny. Vedci z Nemecka však na základe najnovšieho výskumu tvrdia, že to nie je pravda.

Štúdia, na ktorej sa zúčastnilo 63 skúsených bežcov, ukázala, že pozitívne emócie vyvolávajú v našom tele takzvané endokanabinoidy.

Ide o molekuly, ktoré telo produkuje prirodzeným spôsobom ako reakciu na akúkoľvek fyzickú aktivitu, no tvoria sa napríklad aj pri sexe.

Ako naznačuje aj názov, endokanabinoidy sú svojimi účinkami veľmi podobné kanabinoidom – molekulám, ktoré sú prítomné v drogách, napríklad v marihuane či v hašiši. Práve tie vyvolávajú v tele eufóriu.

Pri zovšeobecnení výsledkov spomenutého výskumu tak môžeme predpokladať, že bežeckým tréningom dokážeme v tele navodiť stav ako pri užívaní drog. Na rozdiel od zakázaných látok však fyzická aktivita nemá toxické vedľajšie účinky.

Výskum tiež preukázateľne dokazuje, že beh pomáha k zmierneniu depresií či úzkostných stavov.

O zisteniach nemeckých odborníkov informovali v uplynulých dňoch viaceré popredné svetové periodiká vrátane New York Times či špecializovaného bežeckého portálu Runners World.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom.

Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Podcast Športové podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Šport
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.