Astrobiologička Musilová: Na Mars sa dostaneme za 15 až 20 rokov
18:45
Podcast: Rozhovory ZKH

Astrobiologička Musilová: Na Mars sa dostaneme za 15 až 20 rokov

14.04.2021

Čo všetko musí mať človek na vesmírnej misii v psychickej aj fyzickej výbave? Prečo odišla zo Slovenska a čo chýba slovenskej vede? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s astrobiologičkou Michaelou Musilovou.

"Aké mám šance letieť okolo mesiaca? Ťažko povedať. Prihlásilo sa okolo milióna ľudí, teraz nás je niekoľko tisíc. Postúpili sme do štvrtého kola výberu, nakoniec vyberú len osem. neviem odhadnúť akú má nádej, ale dúfam, že tým, že mám za sebou skoro 30 simulovaných misií na Mesiac a Mars ako veliteľka a k tomu mám aj umelecké skúsenosti.

Tá kombinácia vecí veľmi dúfam, že mi pomôže pri tom výbere," hovorí Musilová o svojom najnovšom úspechu. Momentálne sa nachádza na Havaji na ďalšej simulovanej misii na Mesiaci.

"Vesmírny výskum a misie do vesmíru boli doteraz veľmi limitované politickou vôľou a financovaním vedy. Dlhodobo sme si v NASA robili srandu, že kedy pôjdeme na Mars? O 30 rokov. Lenže to už hovoríme 30 rokov. Vždy keď prišiel nový prezident alebo nové plány, tak sa prestali ľudia sústreďovať na Mars, teraz sa sústreďujú na Mesiac, bez toho, aby bol dlhodobý stabilný projekt, tak sa na ten Mars nedostaneme.

Stále sme limitovaní tým, že vo veľa krajinách sú veda a technológie podfinancované. Bez spolupráce so súkromným sektorom sa nebudeme približovať k Marsu, a vyzerá to stále na takých 15-20 rokov," dodáva Musilová.

– 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.