Lazorová: Sestry neodchádzajú pre plat, ale preto, že si ich nevážia
20:45
Podcast: Rozhovory ZKH

Lazorová: Sestry neodchádzajú pre plat, ale preto, že si ich nevážia

26.05.2021

"Napriek tomu, že je tu stratégia stratifikácie, to znamená zúženia a zredukovania akútnej starostlivosti a prenos starostlivosti do domáceho prostredia, tak toto sa udeje tak či tak. Bez toho, aby sme stratégiu vymýšľali, lebo jednoducho nebude dostatok personálu a budú sa musieť zatvárať niektoré oddelenia. 

Nebude dostatok lôžok pre pacientov, predĺži sa čakacia doba na ošetrenie a na operačné výkony a to pacient samozrejme nevie posúdiť, čím je to spôsobené. Ak to nebudeme seriózne riešiť, tak sa nám to prejaví na tých číslach skôr či neskôr," hovorí Iveta Lazarová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. 

"Robili sme si prieskumy, plat nie je jedinou motiváciou. U sestier najčastejšie udávajú pracovné podmienky a benefity, ktoré vedia u zamestnávateľa získať. Je to všetko o prístupe k ľuďom. Nevážime si ľudí, nevážili sme si roky sestry, ktoré pracovali v systéme, a preto odišli do zahraničia. Často hovorili, že to nebolo o plate, ale bolo to o tom ako sa k nim správali nadriadení, ako si nevážili ich prácu, ako s nimi nevedeli komunikovať. Je tu problém, že máme naozaj rezervy v manažovaní ľudí," dodáva Lazarová.

Prečo sestry odchádzajú? Ako ich udržať? A dá sa vyriešiť chýbajúci personál bez migrácie z tretích krajín? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s prezidentkou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivetou Lazarovou. 

 – 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.