Podcast: Rozhovory ZKH

Beneš: Trump situáciu eskaluje, rozhneváva si ľudí aj policajtov

07.06.2020
"Komunity sú zvyknuté, že polícia je všade. Dáva pokuty za prechádzanie mimo prechod, za to, že postávate na rohu niekde pri pumpe, za odpľuvnutie žuvačky. Tie pokuty sa potom kumulujú, komunity sú chudobné, a keď sa to nazbiera, je to závažnejší prečin, putujete do väzenia s ďalšími poplatkami. Po čase sa vrátite späť do komunity a polícia pokračuje v tom istom duchu, a keď to pokračuje, môžete skončiť vo väzení aj na veľmi dlhú dobu," popisuje systém, v ktorom sú zamotané mnohé komunity Afroameričanov v USA amerikanista Jan Beneš."Trump hnev rozdúchava a hlavne nepomáha polícii. Vyeskaloval situáciu tým, že hrozil ľuďom, že na nich pošle psy a armádu. Políciu tak vystavuje väčšiemu riziku než by mala byť. Policajti sú vo veľmi stresových situáciách, na ktoré nie sú cvičení. Nevedia, čo majú robiť, nesústredia sa na rabovanie, naopak kriminalizujú protestujúcich. Prezident nepomáha, rozhneváva protestujúcich aj policajtov," dodáva Beneš."Ja si to nechcem ani predstavovať, aké je to byť Afroameričanom. Počul som historky od profesorov kamarátov, známych, že sa boja šoférovať v noci, boja sa pri každej policajnej hliadke," hovorí amerikanista Jan Beneš z Filozofickej fakulty Ostravskej univerzity v rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK