Psychológ Hajdúk: Mladých zasiahla druhá vlna veľmi vážne, majú silné depresie
23:47
Podcast: Rozhovory ZKH

Psychológ Hajdúk: Mladých zasiahla druhá vlna veľmi vážne, majú silné depresie

12.03.2021

"Máme tu prvákov, ktorí už chodia rok do školy, v živote nevideli spolužiakov. Ani nezažili čo je univerzita. Najťažšie to majú práve najmladší a najstarší študenti. Ale dáta ukazujú, že čím mladší študenti, tým sú tie depresie častejšie. Rizikové pohlavie pre úzkosť a depresie sú ženy. Alkohol zasa častejší u mužov. Ak ten človek má k tomu ďalšie rizikové faktory, je mladší, je to žena, má málo sociálnych väzieb a podpory rodiny, a tým pádom sa to nasčíta a je tam vyššie riziko depresií," hovorí psychológ Michal Hajdúk z Univerzity Komenského, kde robil výskum o psychickom zdraví študentov počas druhej vlny.

"Máme veľmi málo detských psychiatrov. Je lepšie, keď ste v Bratislave, ale neviem, kde v okolí Svidníka, je najbližšie detský psychiater. Verím, že sa zdostupní starostlivosť o ľudí s úzkosťami, depresiami. Najčastejší problém prečo mladí nevyhľadajú pomoc je, že čo si o nich pomyslia druhí. Stigma," dodáva Hajdúk.

Ako sa pozerá na politikov, ktorí sa častujú rôznymi vážnymi psychiatrickými diagnózami? A aké sú mechanizmy ako zvládnuť úzkosť a depresiu? Zasiahla druhá vlna študentov viac ako sme predpokladali? A ako sú na tom s pitím alkoholu?

Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s psychológom z Univerzity Komenského Michalom Hajdúkom.

– 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.