Kováčechová z Via Iuris: Holého stavebný zákon vyhovuje len developerom
19:11
Podcast: Rozhovory ZKH

Kováčechová z Via Iuris: Holého stavebný zákon vyhovuje len developerom

24.05.2021

"V podstate sa samosprávy dostali do rolí štatistov. Niečo môžu ovplyvniť, ale v konečnom dôsledku do toho vždy môže zasiahnuť štát. To konanie bude jedna veľká rýchla jazda, na konci ktorej developer získa čo potrebuje, a ak si to ostatní všimnú, tak sa môžu pozerať a občas do toho niečo povedať," hovorí advokátka Eva Kováčechová z Via Iuris o novom stavebnom zákone, ktorý predstavil vicepremiér Štefan Holý. 

"Ak sa rozprávame o zákone o výstavbe, o faktickom povoľovaní nejakej stavby, tak tam hrá najväčšiu rolu projektant. Projektant, ktorého platí developer. On bude rozhodovať o tom, akým spôsobom sa budú vyhodnocovať stanoviská. On manažuje celý proces, na ňom je všetka ťarcha, ale je platený developerom. Nie je to nezávislý štátny orgán, ale je to jeho človek, ktorý rozhodne o tom, že môže umiestniť a stavať stavbu," dodáva Kováčechová. 

Ak by prešiel Holého návrh, ako bude vyzerať povoľovanie stavieb na Slovensku? Prečo by sa štát vzdával svojich kompetencií v prospech developerov? A v čom všetkom je podľa Via Iuris tento zákon neústavný? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s advokátkou spolupracujúcou s Via Iuris Evou Kováčechovou. 

– 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.