Cestovateľ Navrátil: Nerozumiem ľuďom, čo si v mešite nechcú dať šatku
29:15
Podcast: Rozhovory ZKH

Cestovateľ Navrátil: Nerozumiem ľuďom, čo si v mešite nechcú dať šatku

05.05.2021

"Ľudia začali cestovať, lebo je to lacné a začali cestovať, lebo je to spoločenský status. Veľmi ma hnevá, že ľudia niekam vycestujú a nevedia kvôli čomu. Ja keď niekam vycestujem, ja musím mať príbeh. Nejdem tam len preto, že je tam lacná letenka. 

Niekedy sa žiaľbohu stretnem, že si odleteli do Gruzínska, ale odišli z Gruzínska a nevedeli čo to je za krajinu. Nepokúšali sa dostať pod kožu. Otázka je, či keď som v tom all inclusive rezorte, tak asi je menšia interakcia s tou domácou kultúrou. Veľké rezorty väčšinou vlastnia nadnárodné korporácie, ktoré len vytvárajú pocit, že to spoznám podľa večernej prehliadky," hovorí cestovateľ Martin Navrátil o cestách po svete a tom, či sa dá spoznať kultúra krajiny z dovolenky v 5 hviezdičkovom rezorte. 

"Začína nám chýbať rešpekt. Vždy som sa tešil, že ľudia cestujú, že je to viac prístupné. Mal som až naivný pocit, že toto nejako zničí rozdiely a ľudia budú viac vnímať inú kultúru. Skôr mám pocit, že ľudia si idú potvrdiť svoje názory. Nechcú to rešpektovať a častokrát robia veci, ktorým ja nerozumiem. 

Napríklad vyhlásia pred mešitou, že si šatku nedá, lebo je slobodný človek a vykrikuje tam, zažil som to na vlastné oči," dodáva Martin Navrátil o ľuďoch, ktorí cestujú do krajín, kde potom odmietajú rešpektovať miestnu kultúru. 

Aké je to zažiť vraždu prezidenta v Čade? Nie je nebezpečné cestovať po subsaharskej afrike aj počas občianskych vojen, či nestabilnej politickej situácie? A ako cestovať dobrodružnejšie ako len po hoteloch s cestovnými kanceláriami? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s cestovateľom Martinom Navrátilom. 

– 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.