Virológ Klempa: Vedľajšie účinky má aj paralen. Vakcína na Covid-19 je bezpečná
27:18
Podcast: Rozhovory ZKH

Virológ Klempa: Vedľajšie účinky má aj paralen. Vakcína na Covid-19 je bezpečná

18.12.2020

"Nič nenasvedčuje tomu, že by malo prichádzať k nejakým závažným dlhodobým vedľajším účinkom. Vyjadrenie pána Čekana o fonde na kompenzáciu vedľajších účinkov trochu zneistilo verejnosť, pritom on to myslel presne naopak. Chcel naznačiť, že vláda by mala prispieť k upokojeniu. V realite, ja sa priznám, že neviem povedať, aká by mala byť forma dlhodobého poškodenia po vakcíne," hovori virológ SAV Boris Klempa o strachu niektorých ľudí, že vakcína má vedľajšie účinky, ktoré môžu mať trvalé následky.

"Už pred pandémiou tu existovali programy, ktoré sa systematicky venovali vývoju vakcíny. Takéto programy tu boli, podporovali sme ich nadnárodne rôznymi nadáciami. V januári sme nezačínali na zelenej lúke, tie technológie tu sú a boli tu," dodáva Klempa k argumentom odporcov očkovania, že vakcína nie je bezpečná, pretože ju vedci vyvinuli príliš rýchlo.

Môžu sa očkovať aj tehotné ženy? A prečo sa nebudú očkovať ženy? A čo tí, ktorí už prekonali Covid-19? Je vakcína bezpečná?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s virológom SAV Borisom Klempom.

 

Podcast Rozhovory ZKH je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.