32. Bez logiky ani na krok
18:08

32. Bez logiky ani na krok

09.05.2019

Asi všetci máte skúsenosť s nasledujúcim prípadom. Rozprávali ste sa s niekým a po chvíli ste si uvedomili, že to čo hovorí, dáva zmysel a je to úplne logické. Alebo naopak, predstavte si, že ste sa s niekým rozprávali, ale veci, ktoré ten človek hovoril do seba vôbec nepasovali a jedno z druhého akosi nevyplývalo—jednoducho, nemalo to logiku! A je to práve logika, o ktorej sa dnes zamyslíme.----more----

Logika je častou filozofie, ktorá študuje a pozerá sa na to, ako sa v jazyku prenáša zmysluplnosť či pravdivosť. Samotné slovo “logika” je odvodená z gréckeho “logos”, čo znamená slovo, reč alebo rozum. Pre zjednodušenie si predstavte, že logika je niečo ako GPS zariadenie, s ktorým ak viete pracovať a nechať sa nim viesť, povie vám kde a kedy odbočiť alebo neodbočiť. Rozdiel je tu ten, že nejazdíte po asfaltovej ceste, ale cestujete svetom myšlienok a nesnažíte sa docestovať do cieľa, ale “docestovať” k nejakému myšlienkovému záveru.

Téma logiky je samozrejme témou veľmi obsiahlou a komplexnou, a preto vám ponúknem iba malú ochutnávku niekoľkých otázok, na ktoré sa logika pozerá. Konkrétne sa pozrieme na to, čo je to tzv. deduktívny argument a ako rozpoznať, kedy ho brať vážne alebo hodiť cez palubu

***

Dobré veci potrebujú svoj čas. Pomohla ti táto dávka zamyslieť sa nad niečím zmysluplným? Podpor tvoj obľúbený podcast sumou 1€, 5€ alebo 10€ mesačne na SK1283605207004206791985. Ďakujeme!

Zdroj obrázka: www.sygic.com/blog/2017/difference-between-sygic-gps-and-sygic-car-navigation

 

Podcast Pravidelná dávka je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.