16. Hannah Arendt a banalita zla
18:14

16. Hannah Arendt a banalita zla

09.05.2019

Keď premýšľame o hrôzach holokaustu minulého storočia, automaticky sa nám môže podsúvať takáto myšlienka: za veľkým zlom týchto rozmerov museli stáť rovnako zlí ľudia. Tí museli mať zvrátenú myseľ, určite boli morálne skazení, asi boli aj sadistami a v ich svedomí sa musel odohrávať veľký boj, keď sa poprava nevinných stala normálnou súčasťou ich dennej rutiny.----more----

Ak ale niekto povie, že takéto zlo bolo vnímané jeho vykonávateľmi ako banalita — a vykonávať ho mohli dokonca úplne normálni ľudia — a ešte k tomu aj tvrdí, že my sami by sme sa v tej dobe len veľmi ťažko nestali súčasťou tej hrôzostrašnej mašinérie, vnútorne nás to môže nielen vyrušiť, ale aj vážne zaraziť.

Pre mnohých bola Arendtovej správa o Eichmannovom procese z roku 1961 práve tak zarážajúcou a kontroverznou—a v dnešnej dávke si lepšie posvietime na jej koncept banality zla.

***

Dobré veci potrebujú svoj čas. Pomohla ti táto dávka zamyslieť sa nad niečím zmysluplným? Podpor tvoj obľúbený podcast sumou 1€, 5€ alebo 10€ mesačne na SK1283605207004206791985. Ďakujeme!

Podcast Pravidelná dávka je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.